Package Name - en to pt_BR translation catalogue (1531 entries)

en:  Copy
pt_BR: Copiar

en:  Create a new question
pt_BR: Crie uma nova questão

en:  sales
pt_BR: Vendas

en: %d lesson
pt_BR: %d aula

en: %d lessons
pt_BR: %d aulas

en: %d of %d items
pt_BR: %d de %d itens

en: %d of %d items completed
pt_BR: %d de %d itens concluídos

en: %d order | %d orders
pt_BR[0]: %d pedido
pt_BR[1]: %d pedidos

en: %d question | %d questions
pt_BR[0]: %d questão
pt_BR[1]: %d questões

en: %d quiz | %d quizzes
pt_BR[0]: %d questionário
pt_BR[1]: %d questionários

en: %d review | %d reviews
pt_BR[0]: %d revisão
pt_BR[1]: %d revisões

en: %d section | %d sections
pt_BR[0]: %d seção
pt_BR[1]: %d seções

en: %d student
pt_BR: %d aluno

en: %d%% completed
pt_BR: %d%% completo

en: %s Active Installs
pt_BR: %s Instalações ativas

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: %s has been deprecated. Please use % instead of.
pt_BR: %s foi reprovado. Por favor use % em vez de.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased.
pt_BR: %s foi removido do seu carrinho porque não pode mais ser comprado.

en: %s plugin class does not exist.
pt_BR: %s A classe de plugin não existe.

en: %s plugin file does not exist.
pt_BR: %s O arquivo de plugin não existe.

en: %s::%s - User has not completed quiz.
pt_BR: %s::%s - O usuário não concluiu o questionário.

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt_BR: &nbsp;&ndash; Página %s

en: + Add more
pt_BR: + Adicionar mais

en: - Or -
pt_BR: - Ou -

en: --Select a Lesson--
pt_BR: --Selecione uma Aula--

en: -fno-exceptions
pt_BR: -fno-exceções

en: .name
pt_BR: .nome

en: .path
pt_BR: .caminho

en: 0 lesson
pt_BR: 0 aula

en: 0 quiz
pt_BR: 0 questionário

en: 0 section
pt_BR: 0 seção

en: <br /><strong>Note! </strong>No final quiz in course, please add a final quiz
pt_BR: <br /><strong>Nota! </strong>Nenhum questionário final no curso, adicione um questionário final

en: <cite>By %s</cite>
pt_BR: Por %s

en: <p>E.g: Course has 10 quizzes and user completed 5 quizzes then the result = 5/10 = 50%.</p>
pt_BR: <p> Exemplo: o curso tem 10 questionários e o usuário completou 5 questionários e o resultado = 5/10 = 50%. </p>

en: <p>Evaluate by number of lessons completed per number of total lessons.</p>
pt_BR: <p> Avalie o número de aulas concluídas por número de aulas totais. </p>

en: <p>Evaluate by number of quizzes completed per number of total quizzes.</p>
pt_BR: <p> Avalie por número de questionários concluídos por número de questionários totais. </p>

en: <p>Op! ID not found</p>
pt_BR: <p>Ops! ID não encontrado</p>

en: <p>Op! The course does not exist</p>
pt_BR: <p>O curso não existe</p>

en: <p>Op! The lesson does not exist</p>
pt_BR: <p>Ops! A aula não existe</p>

en: <p>Op! The question does not exist</p>
pt_BR: <p>Ops! A questão não existe</p>

en: <p>Op! The quiz does not exist</p>
pt_BR: <p>Ops! O questionário não existe</p>

en: <p>Sorry! Failed to duplicate course!</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Não foi possível duplicar o curso!</p>

en: <p>Sorry! Failed to duplicate lesson!</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Não foi possível duplicar a aula</p>

en: <p>Sorry! Failed to duplicate question!</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Não foi possível duplicar a questão!</p>

en: <p>Sorry! Failed to duplicate quiz!</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Não foi possível duplicar o questionário!</p>

en: <p>Sorry! You don't have permission to duplicate this course</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Você não tem permissão para duplicar este curso </p>

en: <p>Sorry! You don't have permission to duplicate this lesson</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Você não tem permissão para duplicar esta aula</p>

en: <p>Sorry! You don't have permission to duplicate this question</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Você não tem permissão para duplicar esta questão</p>

en: <p>Sorry! You have not permission to duplicate this quiz</p>
pt_BR: <p>Desculpe! Você não tem permissão para duplicar este teste</p>

en: <p>Updated version %s</p>
pt_BR: <p>Versão atualizada %s</p>

en: <strong>%s</strong> add-on version %s requires <strong>LearnPress</strong> version %s or higher
pt_BR: A versão de complemento %s <strong>%s</strong> requer a versão <strong> LearnPress </strong> %s ou superior

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
pt_BR: <strong>Compatível</strong> com sua versão do WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
pt_BR: <strong>Incompatível</strong> com sua versão do WordPress

en: <strong>LearnPress has just successfully installed.</strong>
pt_BR: <strong>O LearnPress acabou de ser instalado com sucesso.</strong>

en: <strong>LearnPress update</strong> – We need to update your database to the latest version.
pt_BR: <strong>Atualização do LearnPress</strong> - Precisamos atualizar seu banco de dados para a versão mais recente.

en: <strong>Order key:</strong> %s
pt_BR: <strong>Chave do pedido:</strong> %s

en: AJAX add to cart
pt_BR: AJAX adicionado ao carrinho

en: API Password
pt_BR: API Senha

en: API Signature
pt_BR: API Assinatura

en: API Username
pt_BR: Aluno API

en: About
pt_BR: Sobre

en: About the Instructor
pt_BR: Sobre o instrutor

en: Accept: %s
pt_BR: Aceitar: %s

en: Accepted
pt_BR: Aceitaram

en: Access denied
pt_BR: Acesso negado

en: Access denied "%s"
pt_BR: Acesso negado "%s"

en: Access denied!
pt_BR: Acesso negado!

en: Access denied.
pt_BR: Acesso negado

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account avatar updated successful.
pt_BR: Avatar da conta atualizado com sucesso.

en: Account information updated successful.
pt_BR: Informações da conta atualizadas com sucesso.

en: Account publicity updated successful.
pt_BR: A publicidade da conta foi atualizada com sucesso.

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Active Installed
pt_BR: Ativo instalado

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
pt_BR: 1+ Milhão

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Item
pt_BR: Adicionar Item

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add New Attribute
pt_BR: Adicionar novo atributo

en: Add New Course
pt_BR: Adicionar novo curso

en: Add New Course %s
pt_BR: Adicionar novo curso %s

en: Add New Course Category
pt_BR: Adicionar nova categoria de curso

en: Add New Course Tag
pt_BR: Adicionar nova tag de curso

en: Add New Lesson
pt_BR: Adicionar nova aula

en: Add New Order
pt_BR: Adicionar novo pedido

en: Add New Question
pt_BR: Adicionar nova questão

en: Add New Quiz
pt_BR: Adicionar novo questionário

en: Add New Tag
pt_BR: Adicionar nova tag

en: Add as New
pt_BR: Adicionar como novo

en: Add link to admin bar
pt_BR: Adicionar link à barra de administração

en: Add multi users
pt_BR: Adicionar vários usuários

en: Add new item
pt_BR: Adicionar novo item

en: Add option
pt_BR: Adicionar opção

en: Add or remove tags
pt_BR: Adicionar ou remover tags

en: Add to cart redirect
pt_BR: Adicionar ao carrinho

en: Add-ons
pt_BR: Complementos

en: Adding
pt_BR: Adicionando

en: Additional Information
pt_BR: Informação adicional

en: Admin
pt_BR: Administração

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Afghan afghani
pt_BR: Afegão afegão

en: Ajax filter
pt_BR: Filtro Ajax

en: Albanian lek
pt_BR: Lek albanês

en: Algerian dinar
pt_BR: Dinar argelino

en: All
pt_BR: Tudo

en: All (%d)
pt_BR: Tudo (%d)

en: All Attributes
pt_BR: Todos os atributos

en: All Categories
pt_BR: Todas categorias

en: All Course %s
pt_BR: Todo Curso %s

en: All Course Tags
pt_BR: Todas as Categorias de Curso

en: All Tags
pt_BR: Todas as etiquetas

en: All available payments are listed here. Drag and drop the payments to re-order.
pt_BR: Todos os pagamentos disponíveis estão listados aqui. Arraste e solte os pagamentos para reordenar.

en: All courses, lessons, quizzes and questions have been removed
pt_BR: Todos os cursos, aulas, questionários e perguntas foram removidos

en: Allow instructors to edit the course which were published without review.<br /> If this option is disabled, the course status will be changed to Pending Review when the instructor update course.
pt_BR: Permitir que os instrutores editem o curso que foram publicados sem revisão.<br /> Se esta opção estiver desativada, o status do curso será alterado para Revisão pendente quando o curso de atualização do instrutor.

en: Allow re-viewing questions after completing quiz.
pt_BR: Permitir a revisão de perguntas depois de concluir o questionário.

en: Allow user to turn on/off sharing profile course option
pt_BR: Permitir que o usuário ative / desative a opção de curso do perfil de compartilhamento

en: Allow user to turn on/off sharing profile quizzes option
pt_BR: Permitir que o usuário ative / desative a opção de questionários do perfil de compartilhamento

en: Amount
pt_BR: Montante

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt_BR: Uma conta já está registrada com esse nome de usuário. Por favor escolha outro.

en: An account is already registered with your email address. Please log in.
pt_BR: Uma conta já está registrada com seu endereço de e-mail. Por favor entre.

en: And
pt_BR: E

en: And it will not change in all later accesses until the cache is cleared.
pt_BR: E isso não será alterado em todos os acessos posteriores até que o cache seja limpo.

en: Angolan kwanza
pt_BR: Kwanza angolano

en: Answer Text
pt_BR: Responda o texto

en: Apply
pt_BR: Aplique

en: Approved course
pt_BR: Curso Aprovado

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Archive History
pt_BR: Histórico do arquivo

en: Archive course
pt_BR: Arquivar curso

en: Archive quiz results for each time.
pt_BR: Arquive os resultados do questionário para cada vez.

en: Are you sure you want to cancel order?
pt_BR: Você tem certeza que quer cancelar o pedido?

en: Are you sure you want to delete sample course data?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir os dados do curso de amostra?

en: Are you sure you want to finish this quiz?
pt_BR: Tem certeza de que deseja terminar este questionário?

en: Are you sure you want to install sample course data?
pt_BR: Tem certeza de que deseja instalar os dados do curso de exemplo?

en: Are you sure you want to retake this quiz?
pt_BR: Tem certeza que deseja refazer esse questionário?

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Argentine peso
pt_BR: Peso argentino

en: Armenian dram
pt_BR: Dram dinamarquês

en: Aruban florin
pt_BR: Florim de Aruba

en: Assessment
pt_BR: Avaliação

en: Assigned
pt_BR: Assinado

en: Attempts allowed
pt_BR: Tentativas permitidas

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Attribute operation
pt_BR: Operação de atributo

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Australian dollar
pt_BR: dólar australiano

en: Author
pt_BR: Autor

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

en: Auto enroll
pt_BR: Matrícula automática

en: Auto enroll a user after they buy a course.
pt_BR: Matricular automaticamente um usuário depois de comprar um curso.

en: Avatar
pt_BR: Foto de Perfil

en: Azerbaijani manat
pt_BR: Manganês do Azerbaijão

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to Course
pt_BR: Voltar à Página do Curso

en: Back to Dashboard
pt_BR: Voltar para o Painel

en: Back to class
pt_BR: Voltar à aula

en: Bahamian dollar
pt_BR: Dólar das Bahamas

en: Bahraini dinar
pt_BR: Dinar do Bahrein

en: Bangladeshi taka
pt_BR: Taka de Bangladesh

en: Barbadian dollar
pt_BR: Dólar de Barbados

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Basic Information
pt_BR: Informações básicas

en: Be careful before using this action!
pt_BR: Tenha cuidado antes de usar esta ação!

en: Be careful before using this action! Only use this action in case all outdated data has been upgraded.
pt_BR: Tenha cuidado antes de usar esta ação! Use apenas esta ação caso todos os dados desatualizados tenham sido atualizados.

en: Become a Teacher
pt_BR: Tornar-se Coach

en: Become a teacher
pt_BR: Torne-se um instrutor

en: Become a teacher page
pt_BR: Página para tornar-se instrutor

en: Become an Instructor
pt_BR: Torne-se um instrutor

en: Become an instructor
pt_BR: Torne-se um instrutor

en: Become an instructor email.
pt_BR: Email para tornar um instrutor.

en: Before taking this action, we strongly recommend you should backup your site first before proceeding. Should any issues come at hand, do not hesitate to contact our Support team. Are you sure to proceed the update protocol?
pt_BR: Antes de realizar essa ação, recomendamos que você faça o backup do seu site antes de prosseguir. Se algum problema ocorrer, não hesite em entrar em contato com nossa equipe de suporte. Você tem certeza de continuar o protocolo de atualização?

en: Before updating please ensure your site data is already backed up!
pt_BR: Antes de atualizar, certifique-se de que os dados do seu site já tenham sido armazenados em backup!

en: Belarusian ruble
pt_BR: Rublo bielorrusso

en: Belizean dollar
pt_BR: Dólar belizenho

en: Bermudian dollar
pt_BR: Dólar das Bermudas

en: Bhutanese ngultrum
pt_BR: Ngultrum do Butão

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: Biographical Info
pt_BR: Informação de biografia

en: Block Lessons Content
pt_BR: Bloquear conteúdo de aulas

en: Block lessons content when completed course.
pt_BR: Bloqueie o conteúdo das lições quando terminar o curso.

en: Bolivian boliviano
pt_BR: Boliviano boliviano

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pt_BR: Marca convertível da Bósnia e Herzegovina

en: Botswana pula
pt_BR: Pula do Botswana

en: Brazilian real
pt_BR: Real Brasileiro

en: British pound
pt_BR: Libra britânica

en: Brunei dollar
pt_BR: Dólar de Brunei

en: Build a course by selecting created lessons and quizzes or adding new ones. You can easily sort, edit, shortcut (l and q). With LearnPress, it's never been easier.
pt_BR: Crie um curso selecionando lições e questionários criados ou adicionando novos. Você pode facilmente classificar, editar, atalho (l e q). Com o LearnPress, nunca foi tão fácil.

en: Bulgarian lev
pt_BR: Lev búlgaro

en: Burmese kyat
pt_BR: Quirino birmanês

en: Burundian franc
pt_BR: Franco do Burundi

en: But in right now, you can enable all emails to see how emails work.
pt_BR: Mas agora, você pode ativar todos os e-mails para ver como os e-mails funcionam.

en: Button filter
pt_BR: Filtro de botões.

en: Buy %s now
pt_BR: Comprar %s agora

en: Buy Now
pt_BR: Comprar agora

en: Buy this course
pt_BR: Matrícula

en: By %s
pt_BR: Por %s

en: By creating an account you will be able to keep track of the course's progress you have previously enrolled.
pt_BR: Ao criar uma conta, você poderá acompanhar o progresso do curso que você inscreveu anteriormente.

en: CSS Class
pt_BR: CSS Classe

en: Calculate Total
pt_BR: Calcular Total

en: Cambodian riel
pt_BR: Riel cambojano

en: Canadian dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Order
pt_BR: Cancelar pedido

en: Cancel [ESC]
pt_BR: cancelar

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled Order
pt_BR: Pedido Cancelado

en: Cape Verdean escudo
pt_BR: Escudo cabo-verdiano

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Cart Page
pt_BR: Página do Carrinho

en: Cart page
pt_BR: Página de carrinho

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Change
pt_BR: Mudar

en: Change Password
pt_BR: Mudar Senha

en: Cheatin&#8217; huh?
pt_BR: Colando, não é?

en: Check
pt_BR: Verificar

en: Check question has reached limit.
pt_BR: Resposta alcançou limite.

en: Check this box and click this button again to confirm.
pt_BR: Marque esta caixa e clique neste botão novamente para confirmar.

en: Check this option to enable user purchase multiple courses at one time.
pt_BR: Marque esta opção para permitir que o usuário compre vários cursos ao mesmo tempo.

en: Check what's new
pt_BR: Verifique o que há de novo

en: Checked
pt_BR: Verificado

en: Checkout
pt_BR: Fechar Pedido

en: Checkout Endpoints
pt_BR: Ponto Final do Fechamento do Pedido

en: Checkout Page
pt_BR: Página de Fechamento de pedido

en: Checkout error! Please contact with admin for getting more information.
pt_BR: Erro no checkout! Entre em contato com o administrador para obter mais informações.

en: Checkout page
pt_BR: Página para Fechar Pedido

en: Checkout page hasn't been setup
pt_BR: A página de checkout não foi configurada

en: Checkout page hasn't been setup or page does not exists.
pt_BR: A página de checkout não foi configurada ou a página não existe.

en: Choose from the most used tags
pt_BR: Escolha entre as etiquetas mais utilizadas

en: Chose video type
pt_BR: Escolha o tipo de vídeo

en: Cleaning...
pt_BR: Limpando...

en: Clear
pt_BR: Claro

en: Clear cache
pt_BR: Limpar cache

en: Click <strong>Yes, upgrade!</strong> button to start.
pt_BR: Clique no botão <strong>Sim, atualize!</strong> para começar.

en: Click me
pt_BR: Clique-me

en: Click on variables to add it into email content.
pt_BR: Clique nas variáveis ​​para adicioná-lo ao conteúdo do email.

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Color schema
pt_BR: Esquema de cores

en: Complete
pt_BR: Item Completo

en: Completed
pt_BR: Finalizado

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Completou <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Completou <span class="count">(%s)</span>

en: Completed Order
pt_BR: Pedido Completo

en: Confirmation
pt_BR: Confirmação

en: Confirmation password
pt_BR: Confirmação de senha

en: Confirmation password incorrect!
pt_BR: Confirmação de senha incorreta!

en: Congrats! You are almost done with your settings.
pt_BR: Parabéns! Você está quase pronto com suas configurações.

en: Congrats! You have completed "%s".
pt_BR: Parabéns! Você completou "%s".

en: Congrats! You have enrolled &quot;%s&quot
pt_BR: Parabéns! Você se matriculou &quot;%s&quot

en: Congrats! You have finished this quiz
pt_BR: Parabéns! Você terminou este questionário

en: Congrats! You have re-taken this quiz. Please wait a moment and the page will reload
pt_BR: Parabéns! Você retomou este questionário. Aguarde um momento e a página recarregará

en: Congrats! You've enrolled the course "%s".
pt_BR: Parabéns! Você se matriculou no curso "%s".

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Continue checkout as Guest?
pt_BR: Continuar checkout como visitante?

en: Copy file to theme
pt_BR: Copie o arquivo para o tema

en: Core version
pt_BR: Versão core

en: Correct answer
pt_BR: Resposta correta

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Cost: %s
pt_BR: Custo: %s

en: Could not access filesystem.
pt_BR: Não pode acessar arquivos do sistema.

en: Could not create directory.
pt_BR: 
    Não foi possível criar o diretório.

en: Course
pt_BR: Curso

en: Course "%s" has been created
pt_BR: Curso "%s" foi criado

en: Course Categories
pt_BR: Categoria de Cursos

en: Course Category
pt_BR: Categoria de Curso

en: Course Curriculum
pt_BR: Ementa de Curso

en: Course Info
pt_BR: Informações do Curso

en: Course Progress
pt_BR: Progresso do Curso

en: Course Search Results
pt_BR: Resultado de pesquisa de cursos

en: Course Settings
pt_BR: Configurações do curso

en: Course Suggestion Price
pt_BR: Preço sugerido para curso

en: Course Tags
pt_BR: Tags de Curso

en: Course Video
pt_BR: Vídeo de curso

en: Course approved
pt_BR: Curso Aprovado

en: Course attributes
pt_BR: Atributos do curso

en: Course category base
pt_BR: Dados da categoria do curso

en: Course description
pt_BR: Descrição do Curso

en: Course does not exist
pt_BR: O curso não existe

en: Course does not exist or does not contain the quiz
pt_BR: O curso não existe ou não contém o questionário

en: Course does not exist or does not contain the quiz.
pt_BR: O curso não existe ou não contém o questionário.

en: Course does not exist.
pt_BR: Curso não existe.

en: Course filters
pt_BR: Filtro de Cursos

en: Course has been approved by Reviewer
pt_BR: O curso foi aprovado pelo revisor

en: Course has been rejected by Reviewer
pt_BR: Curso foi rejeitado pelo Revisor

en: Course has been submitted by %s
pt_BR: Curso foi entregue por %s

en: Course has been updated by Reviewer
pt_BR: Curso foi atualizado pelo Revisor

en: Course is not exists or does not contain the quiz
pt_BR: O curso não existe ou não contém o questionário

en: Course name
pt_BR: Nome do Curso

en: Course price in <strong>%s</strong> currency.
pt_BR: Preço do curso na moeda <strong>%s</ strong>.

en: Course result
pt_BR: Resultado do curso

en: Course results
pt_BR: Resultados do Curso

en: Course sale price in <strong>%s</strong> currency.
pt_BR: Preço de venda do curso na moeda <strong>%s</ strong>.

en: Course tag base
pt_BR: Dados da tag do curso

en: Course thumbnails
pt_BR: Miniaturas do Curso

en: Courses
pt_BR: Cursos

en: Courses Page
pt_BR: Página de Cursos

en: Courses base
pt_BR: Dados de curso

en: Courses base with category
pt_BR: Dados de curso com categoria

en: Courses limit
pt_BR: Limite de Cursos

en: Courses tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Cursos etiquetados & ldquo;% s & rdquo;

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create a <strong>Sample course</strong> with lessons and quizzes. The content will be filled with <strong>Lorem</strong> text.
pt_BR: Criar um <strong>Sample course</strong> com lições e questionários. O conteúdo será preenchido com <strong>Lorem</strong> texto

en: Create a new
pt_BR: Criar novo

en: Create a new course
pt_BR: Crie um novo curso

en: Create a new section
pt_BR: Crie uma nova seção

en: Create new account
pt_BR: Criar nova conta

en: Create new account with this email? Account information will be sent to this email.
pt_BR: Criar uma nova conta com este email? As informações da conta serão enviadas para este email.

en: Create new course
pt_BR: Criar novo curso

en: Create option for instructors registration.
pt_BR: Criar opção para registro de instrutores.

en: Created by:
pt_BR: Criado por:

en: Crop?
pt_BR: Cortar?

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Currency position
pt_BR: Posição atual

en: Current Version
pt_BR: Versão Atual

en: Curriculum
pt_BR: Ementa

en: Curriculum is empty
pt_BR: Ementa vazia

en: Custom Base
pt_BR: Base personalizada

en: Custom field deleted.
pt_BR: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt_BR: Campo personalizado atualizado.

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Customer Note
pt_BR: Nota do Cliente

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Cycle: %s
pt_BR: Ciclo: %s

en: Dashboard
pt_BR: Painel de controle

en: Data deleted
pt_BR: Dados deletados

en: Database
pt_BR: Dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: Debug mode
pt_BR: Modo de depuração

en: Decimals Separator
pt_BR: Separador de decimais

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Defer transaction email and runs in background.
pt_BR: Adie o email de transação e execute em segundo plano.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete permanently
pt_BR: Apagar permanentemente

en: Delete sample course
pt_BR: Excluir curso de amostra

en: Delete template file
pt_BR: Excluir arquivo de modelo

en: Deleting...
pt_BR: Deletando

en: Describe about this section
pt_BR: Descreva sobre esta seção

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Length
pt_BR: Descrição de Comprimento

en: Destination folder already exists.
pt_BR: A pasta de destino já existe.

en: Disable %s now
pt_BR: Desativar %s agora

en: Disable Now
pt_BR: Desativar agora

en: Disable all
pt_BR: Desabilitar tudo

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
pt_BR: Desabilitando modo de manutenção &#8230;

en: Display name publicly as
pt_BR: Nome público

en: Displaying {{from}} to {{to}} of {{total}} {{item_name}}.
pt_BR: Mostrando {{from}} até {{to}} de {{total}} {{item_name}}

en: Displaying {{from}} to {{to}} of {{total}}.
pt_BR: Mostrando {{from}} até {{to}} de {{total}}.

en: Displays a fake numbers of enrolled students. Disable to show the real value.
pt_BR: Mostre um número falso de alunos matriculados. Desative para mostrar o real valor.

en: Do not ask again.
pt_BR: Não pergunte novamente.

en: Do you want to complete lesson "%s"?
pt_BR: Deseja concluir a aula "%s"?

en: Do you want to complete quiz "%s"?
pt_BR: Deseja concluir o questionário "%s"?

en: Do you want to finish course "%s"?
pt_BR: Você quer terminar o curso "%s"?

en: Do you want to redo quiz "%s"?
pt_BR: Você quer refazer o teste "%s"?

en: Do you want to restore all settings to default?
pt_BR: Deseja restaurar todas as configurações como padrão?

en: Do you want to retake course "%s"?
pt_BR: Você quer refazer o curso "%s"?

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Download failed.
pt_BR: Download falhou.

en: Downloaded
pt_BR: Baixado

en: Draft
pt_BR: Esboço

en: Duplicate post fail, please try again
pt_BR: Falha ao duplicar post, por favor, tente novamente

en: Duplicate this course
pt_BR: Duplicar esse curso

en: Duplicate this lesson
pt_BR: Duplicar essa aula

en: Duplicate this question
pt_BR: Duplicar esta questão

en: Duplicate this quiz
pt_BR: Duplicar questionário

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Duration of the lesson. Set 0 to disable.
pt_BR: Duração da lição. Coloque 0 para desabilitar.

en: Duration of the quiz. Set 0 to disable.
pt_BR: Duração do questionário. Coloque 0 para desativar.

en: E.g: Course has 10 lessons and user completed 5 lessons then the result = 5/10 = 50.%
pt_BR: 
    Por exemplo: o curso tem 10 lições e o usuário completou 5 lições. O resultado é = 5/10 = 50.%

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit Course
pt_BR: Editar Curso

en: Edit Course %s
pt_BR: Editar Curso %s

en: Edit Course Tag
pt_BR: Editar Tag de Curso

en: Edit Lesson
pt_BR: Editar aula

en: Edit Page
pt_BR: Editar página

en: Edit Question
pt_BR: Editar questão

en: Edit Quiz
pt_BR: Editar questionário

en: Edit this item
pt_BR: Editar esse item

en: Education Support
pt_BR: Suporte educacional

en: Email Address
pt_BR: Endereço de email

en: Email Options
pt_BR: Opções de e-mail

en: Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail

en: Email content
pt_BR: Conteúdo de email

en: Email heading, default: <code>%s</code>.
pt_BR: Cabeçalho de e-mail, padrão: <code>%s</code>.

en: Email options
pt_BR: Opções de email

en: Email recipient(s) (separated by comma), default: <code>%s</code>.
pt_BR: Destinatário (s) de e-mail (separado por vírgula), padrão: <code>%s</code>.

en: Email settings when a new course is submitted for review.
pt_BR: Configurações de email quando um novo curso for enviado para revisão.

en: Email subject
pt_BR: Assunto do email

en: Email subject, default: <code>%s</code>.
pt_BR: Assunto do email, padrão: <code>%s</code>.

en: Email template
pt_BR: Modelo de e-mail

en: Emails are sent to users or teachers for each particular action.
pt_BR: Os e-mails são enviados para usuários ou professores para cada ação específica.

en: Emails system
pt_BR: Sistema de e-mail

en: Embed HTML not available.
pt_BR: Incorporar HTML não disponível.

en: Embed height
pt_BR: Altura de inserção

en: Embed width
pt_BR: Integrar largura

en: Empty page name!
pt_BR: Nome da página vazio!

en: Enable
pt_BR: Habilitado

en: Enable %s now
pt_BR: Habilite %s agora

en: Enable Now
pt_BR: Habilitar agora

en: Enable all
pt_BR: Habilitar tudo

en: Enable cache for static content such as content and settings of course, lesson, quiz. <a href="%s">%s</a>
pt_BR: Ative o cache para conteúdo estático, como conteúdo e configurações, claro, lição, teste. <a href="%s">%s</a>

en: Enable cart
pt_BR: Ativar carrinho

en: Enable custom avatar
pt_BR: Ativar avatar personalizado

en: Enable custom colors
pt_BR: Ativar cores personalizadas

en: Enable editing published course
pt_BR: Ativar a edição do curso publicado

en: Enable emails
pt_BR: Ativar e-mails

en: Enable guest checkout
pt_BR: Ativar a finalização do visitante

en: Enable hard cache
pt_BR: Ativar cache rígido

en: Enable lesson video
pt_BR: Ativar vídeo de aula

en: Enable login form
pt_BR: Ativar formulário de login

en: Enable login form in checkout page.
pt_BR: Ativar formulário de login na página de checkout.

en: Enable login from profile if the user is not logged in.
pt_BR: Ative o login do perfil se o usuário não estiver logado.

en: Enable login in checkout
pt_BR: Ativar login no checkout

en: Enable register form
pt_BR: Ativar formulário de registro

en: Enable register from profile if the user is not logged in.
pt_BR: Habilite o registro do perfil se o usuário não estiver logado.

en: Enable registration form in checkout page.
pt_BR: Ative o formulário de registro na página de checkout.

en: Enable registration in checkout
pt_BR: Ativar registro no checkout

en: Enable user buy course as a Guest.
pt_BR: Ativar o curso de compra do usuário como visitante.

en: Enable/Disable hard cache
pt_BR: Ativar / Desativar cache rígido

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
pt_BR: Ativando modo de manutenção&#8230;

en: Endpoints
pt_BR: Pontos finais

en: Enroll
pt_BR: Matricular

en: Enrolled
pt_BR: Matriculado

en: Enrolled Course
pt_BR: Matriculado no Curso

en: Enrolled students number
pt_BR: Número de alunos matriculados

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default values instead.
pt_BR: Digite uma base personalizada para usar. Uma base <strong>deve</strong> ser definido ou o WordPress usará valores padrão em vez disso.

en: Enter the name section
pt_BR: Digite a seção do nome

en: Enter your Paypal email address to accept payment via Paypal.
pt_BR: Digite seu endereço de e-mail do Paypal para aceitar o pagamento via Paypal.

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt_BR: Erro% d: Não é possível criar pedido. Por favor, tente novamente.

en: Error in cropping user picture profile
pt_BR: Erro ao cortar o perfil da imagem do usuário

en: Error in update your profile info
pt_BR: Erro ao atualizar suas informações de perfil

en: Error in uploading image
pt_BR: Erro ao carregar a imagem

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Error! Invalid course or failed security check.
pt_BR: Erro! Curso inválido ou falha na verificação de segurança.

en: Error! Invalid lesson or failed security check.
pt_BR: Erro! Aula inválida ou falha na verificação de segurança.

en: Error! Page creation failed. Please try again.
pt_BR: Erro! A criação da página falhou. Por favor, tente novamente.

en: Error! You can not retake the course
pt_BR: Erro! Você não pode retomar o curso

en: Error! You cannot finish this course. Please contact your administrator for more information.
pt_BR: Erro! Você não pode concluir esse curso. Favor contatar a Atlantis Gaming através do email contato@somosatlantis.com para mais informações.

en: Error: Cannot delete file
pt_BR: Erro: Não é possível excluir o arquivo

en: Error: Order Keys do not match %s and %s.
pt_BR: Erro: as chaves de pedido não correspondem %s e %s.

en: Error: order ID and key were not found in "custom".
pt_BR: Erro: a ID da ordem e a chave não foram encontradas em "personalizadas".

en: Evaluate by achieved points of completed quizzes per total point of all quizzes.
pt_BR: Avalie por pontos alcançados de questionários concluídos por ponto total de todos os questionários.

en: Evaluate by achieved points of quizzes passed per total point of all quizzes.
pt_BR: Avalie por pontos alcançados de questionários passados ​​por ponto total de todos os questionários.

en: Evaluate by results of final quiz in course. You have to add a quiz into end of course.
pt_BR: Avaliar pelos resultados do teste final em curso. Você tem que adicionar um teste no final do curso.

en: Evaluate via lessons
pt_BR: Avaliar via lições

en: Evaluate via quizzes
pt_BR: Avaliar através de questionários

en: Evaluate via results of quizzes
pt_BR: Avaliar através dos resultados dos questionários

en: Evaluate via results of quizzes passed
pt_BR: Avaliar através dos resultados dos questionários passados

en: Evaluate via results of the final quiz
pt_BR: Avaliar através dos resultados do teste final

en: Every %d minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: Every 3 Minutes
pt_BR: 
    A cada 3 minutos

en: Example link is %s
pt_BR: Link de exemplo %s

en: Explain why an option is true and other is false. The text will be shown when user click on 'Check answer' button.
pt_BR: Explique por que uma opção é verdadeira e outra é falsa. Esse texto será exibido quando o usuário clicar no botão 'Verificar resposta'.

en: Explanation:
pt_BR: Explicação:

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: External Link to buy Course
pt_BR: Link Externo para comprar Curso

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Falhou <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to create user
pt_BR: Falha ao criar usuário

en: Failed to enroll course.
pt_BR: Erro na matrícula do curso.

en: Failed to import sample data. Please try again.
pt_BR: Falha ao importar dados de amostra. Por favor, tente novamente.

en: False
pt_BR: Falso

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Featured Courses
pt_BR: Cursos em Destaque

en: Field "%s" is required.
pt_BR: O campo "%s" é obrigatório.

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File not found.
pt_BR: Arquivo não encontrado.

en: Filesystem error.
pt_BR: Erro nos arquivos de sistema.

en: Fill in your information and send us to become a teacher.
pt_BR: Preencha suas informações e a envie para nós, para se tornar Coach.

en: Fill out the form and send us your requesting.
pt_BR: Preencha o formulário e envie-nos o seu pedido.

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter by
pt_BR: Filtrar por

en: Find Address
pt_BR: Encontrar endereço

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Finish course
pt_BR: Terminar curso

en: Finish quiz
pt_BR: Terminar questionário

en: Finished
pt_BR: Concluído

en: Finished Course
pt_BR: Curso Completado

en: Finished course
pt_BR: Curso Finalizado

en: First Name
pt_BR: Primeiro nome

en: First option
pt_BR: Primeira Opção

en: Font families separated by |, eg: Open Sans|Roboto.
pt_BR: Famílias de fontes separadas por|, ex: Open Sans|Roboto.

en: Font subsets separated by comma, eg: greek,latin.
pt_BR: Subconjuntos de fontes separados por vírgula, ex: greek,latin.

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Footer text
pt_BR: Texto de rodapé

en: For testing purpose with Paypal sandbox mode. Create an account <a href="%s">here</a>!
pt_BR: Para fins de teste com o modo sandbox do Paypal. Crie a sua conta aqui <a href="%s">here</a>!

en: Force upgrade database to latest version. Please be careful before taking this action.
pt_BR: Força o banco de dados de atualização para a versão mais recente. Por favor tenha cuidado antes de tomar esta ação.

en: Forgot password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Format
pt_BR: Formato

en: Free
pt_BR: Gratuito

en: Free Courses / Priced Courses
pt_BR: Cursos gratuitos / Cursos pagos

en: Free add-ons
pt_BR: Complementos gratuitos

en: From
pt_BR: De

en: From Email
pt_BR: Do email

en: From Name
pt_BR: De nome

en: From email
pt_BR: De Email

en: From name
pt_BR: De Nome

en: Function %s should be overwritten in child class
pt_BR: A função %s deve ser substituída na classe filho

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: General options
pt_BR: Opções gerais

en: General settings.
pt_BR: Configurações Gerais.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pt_BR: O carrinho não deve ser chamado antes da ação wp_loaded.

en: Get it now
pt_BR: Obter agora

en: Get more (%d)
pt_BR: Ter mais (%d)

en: Get support now
pt_BR: Obtenha suporte agora

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Getting Started With Online Generator
pt_BR: Começando com o gerador online

en: Go
pt_BR: Ir

en: Go to Courses
pt_BR: Ir para Cursos

en: Go to MetaBox.IO &rarr;
pt_BR: Ir para MetaBox.IO &rarr;

en: Go to Online Generator
pt_BR: Vá para o Gerador Online

en: Got it!
pt_BR: Entendi!

en: Guest
pt_BR: Visitante

en: HTML template
pt_BR: Modelo HTML

en: Hard Crop?
pt_BR: Corte complexo?

en: Hard cache
pt_BR: Cache rígido

en: Hard cache is build-in tool of LearnPress for caching of static content such as course, lesson, quiz.
pt_BR: O cache rígido é uma ferramenta incorporada do LearnPress para armazenamento em cache de conteúdo estático, como curso, lição, teste.

en: Header image
pt_BR: Imagem de cabeçalho

en: Heading
pt_BR: Título

en: Hello <strong>%s</strong> (not %s? %s)
pt_BR: Saudações <strong>%s</strong> (Não é %s? %s)

en: Hint
pt_BR: Sugestão

en: Hint:
pt_BR: Sugestão:

en: Hinted
pt_BR: Sugerido

en: Hour(s)
pt_BR: Hora(s)

en: How many students have taken this course.
pt_BR: Quantos estudantes podem ter esse curso.

en: How many times the user can re-take this course. Set to 0 to disable re-taking
pt_BR: Quantas vezes o usuário pode voltar a fazer este curso. Defina como 0 para desativar a retomada

en: How many times the user can re-take this quiz. Set to 0 to disable re-taking
pt_BR: Quantas vezes o usuário pode refazer este questionário. Defina como 0 para desativar a retomada

en: I am a returning customer.
pt_BR: Eu sou um cliente antigo.

en: IPN payment completed
pt_BR: Pagamento de IPN concluído

en: If checked, user has to click this button to start filtering
pt_BR: Se marcado, o usuário deve clicar neste botão para começar a filtrar

en: If empty, please enter the name of the page used for profile.
pt_BR: Se estiver vazio, digite o nome da página usada para o perfil.

en: If the content is not changed after updating course, click the button below to flush the cache and apply changes.
pt_BR: Se o conteúdo não for alterado após a atualização do curso, clique no botão abaixo para liberar o cache e aplicar as alterações.

en: If the order is made for another one, you can send the code below to them.
pt_BR: Se o pedido for feito para outra pessoa, você pode enviar o código abaixo para eles.

en: If the order is made for yourself, you can assign it to you here.
pt_BR: Se o pedido for feito por você mesmo, você poderá atribuí-lo a você aqui.

en: If there's any issue, please be sure to backup your site, update your theme, contact supporter.
pt_BR: Se houver algum problema, certifique-se de fazer o backup do seu site, atualizar seu tema e contatar o suporte.

en: If this is a preview lesson, then student can view this lesson content without taking the course.
pt_BR: Se essa for uma lição de visualização, o aluno poderá visualizar o conteúdo da aula sem fazer o curso.

en: If yes, please install add-on name
pt_BR: Se sim, instale o nome do complemento

en: If you are not sure, click <a href="%s" id="create-pages">here</a> to create pages automatically.
pt_BR: Se você não tiver certeza, clique em <a href="%s" id="create-pages">here</a> para criar páginas automaticamente.

en: If you have a valid order key you can recover it here.
pt_BR: Se você tiver uma chave de pedido válida, poderá recuperá-la aqui.

en: If you like <strong>LearnPress</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thanks from LearnPress team for your generous.
pt_BR: Se você gosta do <strong>LearnPress</strong> favor deixe uma avaliação %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s.

en: Image is uploaded success
pt_BR: Carregamento de imagem feito com sucesso

en: Images must be under
pt_BR: As imagens devem estar abaixo

en: Import now
pt_BR: Importe agora

en: In Progress
pt_BR: Em progresso

en: In order to change the order item, please change the order status to 'Pending'.
pt_BR: Para alterar o item do pedido, altere o status do pedido para "Pendente".

en: In order to change the order user, please change the order status to 'Pending'.
pt_BR: Para alterar o pedido do usuário, altere o status do pedido para "Pendente".

en: In version <strong>%s</strong> of LearnPress we have a big update and need to upgrade your database to ensure system works properly.
pt_BR: Na versão <strong>%s</strong> do Aplicativo de Cursos nós temos uma grande atualização e precisamos atualizar seu banco de dados para garantir que o sistema funcione corretamente.

en: Initializing...
pt_BR: Inicializando ...

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install %s now
pt_BR: Instale %s agora

en: Install Now
pt_BR: Instale agora

en: Install Sample Data
pt_BR: Instalar dados de amostra

en: Install and Active
pt_BR: Instalar e Ativar

en: Install sample course
pt_BR: Instale o curso de amostra

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: Installed (%d)
pt_BR: Instalado (%d)

en: Installed add-ons
pt_BR: Complementos instalados

en: Installing the latest version&#8230;
pt_BR: Instalando última versão...

en: Installing...
pt_BR: Instalando

en: Instruction for user to select the right answer. The text will be shown when users click the 'Hint' button.
pt_BR: Instrução para o usuário selecionar a resposta correta. O texto será exibido quando os usuários clicarem no botão "Dica".

en: Instructor
pt_BR: Instrutor

en: Instructors
pt_BR: Instrutores

en: Instructors registration
pt_BR: Registro de Instrutores

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Invalid Data provided.
pt_BR: Dados fornecidos inválidos.

en: Invalid action.
pt_BR: Ação Inválida.

en: Invalid course.
pt_BR: Curso Inválido.

en: Invalid field
pt_BR: Campo inválido

en: Invalid lesson with ID "%d".
pt_BR: Lição inválida com ID "%d".

en: Invalid order
pt_BR: Pedido inválido

en: Invalid order ID when updating.
pt_BR: ID do pedido inválido durante a atualização.

en: Invalid order with ID "%d".
pt_BR: Pedido inválido com ID "%d".

en: Invalid order.
pt_BR: Pedido Inválido

en: Invalid preview item.
pt_BR: Item de pré visualização inválido.

en: Invalid question with ID "%d".
pt_BR: Questão inválida com ID "%d".

en: Invalid question!
pt_BR: Questão inválida!

en: Invalid quiz
pt_BR: Questão inválida

en: Invalid quiz with ID "%d".
pt_BR: Questão inválida com ID "%d".

en: Invalid quiz.
pt_BR: Questão inválida

en: Invalid request!
pt_BR: Pedido inválido!

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Is Correct?
pt_BR: Está correto?

en: It seems like you have updated LearnPress from an older version and there are some outdated courses or data that need to be upgraded.
pt_BR: Parece que você atualizou o Aplicativo de Cursos a partir de uma versão mais antiga e existem alguns cursos ou dados desatualizados que precisam ser atualizados.

en: Item "%s" is not purchasable.
pt_BR: Item "%s não disponível para compra.

en: Item ID (ID of quiz or lesson)
pt_BR: ID do item (ID do questionário ou lição)

en: Item does not exist!
pt_BR: Item não existe!

en: Items completed
pt_BR: Itens completos

en: Key
pt_BR: Chave

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Last 12 Months
pt_BR: Últimos 12 meses

en: Last 30 Days
pt_BR: Últimos 30 dias

en: Last 7 Days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Last Updated:
pt_BR: Última atualização:

en: Learn More
pt_BR: Ver mais

en: LearnPress %s. Designed by @ThimPress.
pt_BR: LearnPress %s. Designed por @ThimPress.

en: LearnPress &rsaquo; Setup Wizard
pt_BR: LearnPress &rsaquo; Assistente de configuração

en: LearnPress <strong>Checkout</strong> page is not set up.
pt_BR: Página de Fechamento de Pedido não configurada.

en: LearnPress Add-ons
pt_BR: Complementos do aplicativo de cursos

en: LearnPress Import/Export
pt_BR: Aplicativo de Cursos Importar/Exportar

en: LearnPress Page
pt_BR: Página do LearnPress

en: LearnPress Pages (%d)
pt_BR: Páginas do LearnPress (%d)

en: LearnPress Plugin
pt_BR: Plugin de Aplicativo de Cursos

en: LearnPress Settings
pt_BR: Configurações LearnPress

en: LearnPress Statistics
pt_BR: Estatísticas do LearnPress

en: LearnPress Status
pt_BR: Status de Aplicativo de Cursos

en: LearnPress Tools
pt_BR: Ferramentas do Aplicativo de Cursos

en: LearnPress has been updated and the database needs to be upgraded before you can work with it. Please notify the site administrator.
pt_BR: LearnPress foi atualizado e o banco de dados precisa ser atualizado antes que você possa trabalhar com ele. Por favor, notifique o administrador do site.

en: LearnPress order status
pt_BR: Status do pedido do LearnPress

en: LearnPress plugin base directory must be <strong>learnpress/learnpres.php</strong> (case sensitive) to ensure all functions work properly and fully operational (currently <strong>%s</strong>)
pt_BR: O diretório base do plugin LearnPress deve ser <strong>learnpress/learnpres.php</strong>(sensível a maiúsculas e minúsculas) para garantir que todas as funções funcionem de forma adequada e totalmente operacional (currently <strong>%s</strong>).

en: LearnPress requires permalink option <strong>Post name</strong> is enabled. Please enable it <a href="%s">here</a> to ensure that all functions work properly.
pt_BR: Aplicativo de Cursos requer opção de permalink <strong> Nome do Post </ strong> habilitada. Por favor, ative <a href="%s">aqui</a> para garantir que todas as funções trabalhem corretamente.

en: LearnPress status
pt_BR: Status do LearnPress

en: LearnPress update version %s
pt_BR: Atualize a versão %s do Aplicativo de Cursos

en: LearnPress webhook %s process completed
pt_BR: Processo do Webhook %s do Aplicativo de cursos completo

en: LearnPress webhook process Complete
pt_BR: Processo do Webhook do Aplicativo de cursos completo

en: Learning
pt_BR: Aprendendo

en: Learning Management System
pt_BR: Sistema de Gestão de Aprendizagem

en: Leave blank to remove sale price.
pt_BR: Deixe em branco para remover o preço de venda.

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left with space
pt_BR: Esquerda com espaço

en: Lesson
pt_BR: Aula

en: Lesson Duration
pt_BR: Duração da Aula

en: Lesson Settings
pt_BR: Configurações de Aula

en: Lesson content is empty.
pt_BR: Conteúdo da Lição está vazio.

en: Lesson restored to revision from %s
pt_BR: Aula restaurada para revisão de %s

en: Lessons
pt_BR: Aulas

en: Levels
pt_BR: Níveis

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Lines color
pt_BR: Cor das Linhas

en: Live publish key
pt_BR: Chave de ativação live

en: Live secret key
pt_BR: Chave secreta live

en: Load css
pt_BR: Carregar css

en: Load default stylesheet for LearnPress.
pt_BR: Carregar folha de estilo padrão para o LearnPress.

en: Log out &raquo;
pt_BR: Sair &raquo;

en: Log out of this account
pt_BR: Sair desta conta

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt_BR: Logado como <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Login successfully.
pt_BR: Login com sucesso.

en: Logout redirect
pt_BR: Redirecionamento de logout

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu a Senha?

en: MB Settings Page
pt_BR: Página de configurações do MB

en: MB Term Meta
pt_BR: MB Termo Meta

en: Make payment via Paypal.
pt_BR: Fazer pagamento por PayPal

en: Manage add-ons
pt_BR: Administrar complementos

en: Manage courses
pt_BR: Gerenciar cursos

en: Mark for choosing the right answer.
pt_BR: Marcar para escolher a resposta certa.

en: Mark for this question
pt_BR: Marca para esta questão

en: Mauritanian ouguiya
pt_BR: Ouguiya mauritana

en: Mauritian rupee
pt_BR: Rupia mauriciana

en: Maximum Students
pt_BR: Máximo de alunos

en: Maximum number of students who can enroll in this course.
pt_BR: Máximo de estudantes que podem se matricular neste curso

en: Members
pt_BR: Membros

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message to Instructor
pt_BR: Mensagem ao instrutor

en: Message to Reviewer
pt_BR: Mensagem ao Revisor

en: Meta Box Conditional Logic
pt_BR: Lógica condicional da metacaixa

en: Meta Box Group
pt_BR: Grupo Meta Box

en: Meta Box doesn't have any admin page for configuration or settings. Instead of that, it provides a very powerful API to speed up the process of creating meta boxes and custom fields. It might take you a little time at first, but then you'll love the way it work because it helps you do and customize almost everything.
pt_BR: O Meta Box não possui nenhuma página de administração para configuração ou configurações. Em vez disso, ele fornece uma API muito poderosa para acelerar o processo de criação de caixas meta e campos personalizados. Pode levar um pouco de tempo no início, mas você vai adorar a maneira como funciona, porque ajuda você a fazer e personalizar quase tudo.

en: Meta box tabs
pt_BR: Guia de Meta Box

en: Mexican peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Minute(s)
pt_BR: Minuto(s)

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Moldovan leu
pt_BR: Leu da Moldávia

en: Mongolian tugrik
pt_BR: Tugrik mongol

en: More Extensions
pt_BR: Mais extensões

en: Moroccan dirham
pt_BR: Dirham marroquino

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Mozambican metical
pt_BR: Metical moçambicano

en: Multi Choice
pt_BR: Múltipla escolha

en: My Account Page
pt_BR: Página da Minha conta

en: My Courses
pt_BR: Meus Cursos

en: My Orders
pt_BR: Meus Pedidos

en: My Quizzes
pt_BR: Meus Questionários

en: My courses
pt_BR: Meus cursos

en: My dashboard
pt_BR: Meu painel

en: My quizzes
pt_BR: Meus questionários

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name: %s
pt_BR: Nome: %s

en: Namibian dollar
pt_BR: Dólar da Namíbia

en: Nepalese rupee
pt_BR: Rupia nepalesa

en: Netherlands Antilles guilder
pt_BR: Florim das Antilhas Holandesas

en: New Course
pt_BR: Novo Curso

en: New Course %s
pt_BR: Novo Curso %s

en: New Course Tag Name
pt_BR: Nome da Tag do Novo Curso

en: New Customer
pt_BR: Cliente novo

en: New Lesson
pt_BR: Nova Lição

en: New Option
pt_BR: Nova opção

en: New Order
pt_BR: Novo Pedido

en: New Question
pt_BR: Nova Questão

en: New Quiz
pt_BR: Novo questionário

en: New Taiwan dollar
pt_BR: Novo dólar de Taiwan

en: New Zealand dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: New course
pt_BR: Novo Curso

en: New order placed on {{order_date}}
pt_BR: Novo pedido feito em {{order_date}}

en: New page title
pt_BR: Nova página de título

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: New password does not match!
pt_BR: Nova senha não combina!

en: New user order
pt_BR: Novo pedido do usuário

en: Nicaraguan córdoba
pt_BR: Córdoba nicaraguense

en: Nickname
pt_BR: Nome de Usuário

en: Nigerian naira
pt_BR: Naira nigeriana

en: No
pt_BR: Nenhum

en: No &quot;Course %s&quot; found
pt_BR: Nenhum "Curso %s" encontrado

en: No Preview %s
pt_BR: Sem Pré visualização %s

en: No content
pt_BR: Nenhum conteúdo

en: No course found in Trash
pt_BR: Nenhum curso encontrado na Lixeira

en: No course found.
pt_BR: Nenhum curso encontrado

en: No courses
pt_BR: Nenhum curso

en: No courses!
pt_BR: Nenhum curso!

en: No data found
pt_BR: Nenhum dado encontrado

en: No history found!
pt_BR: Nenhum histórico encontrado!

en: No item found
pt_BR: Nenhum item encontrado

en: No item found.
pt_BR: Nenhum item encontrado.

en: No items in this section
pt_BR: Nenhum item nessa sessão

en: No lesson found
pt_BR: Nenhuma aula encontrada

en: No lesson found in Trash
pt_BR: Nenhuma aula encontrada na lixeira

en: No order found
pt_BR: Nenhum pedido encontrado

en: No order found in Trash
pt_BR: Nenhum pedido encontrado na lixeira

en: No order items
pt_BR: Nenhum item no pedido

en: No orders!
pt_BR: Nenhum Pedido!

en: No payment method is available.
pt_BR: Nenhum método de pagamento está disponível.

en: No payment method is selected
pt_BR: Nenhum método de pagamento está selecionado

en: No plugin found.
pt_BR: Nenhum plugin encontrado.

en: No questions found
pt_BR: Nenhuma pergunta encontrada

en: No questions found in trash
pt_BR: Nenhuma questão encontrada no lixo

en: No quiz found in Trash
pt_BR: Nenhum questionário encontrado na lixeira

en: No quizzes!
pt_BR: Nenhum questionário!

en: No related themes.
pt_BR: Não há temas relacionados.

en: No require enrollment
pt_BR: Não requer matrícula

en: No required enroll
pt_BR: Não requer matrícula

en: No results
pt_BR: Sem resultados

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: No setting available.
pt_BR: Nenhuma configuração disponível.

en: No student enrolled
pt_BR: Nenhum aluno matriculado

en: No terms found.
pt_BR: Nenhum termo encontrado.

en: No user assigned
pt_BR: Nenhum usuário registrado

en: No user found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado.

en: No, back to Admin
pt_BR: Não, de volta ao administrador

en: No, thank!
pt_BR: Não, obrigado!

en: No, thanks!
pt_BR: Não, obrigado!

en: None
pt_BR: Nenhum

en: North Korean won
pt_BR: Vencido norte-coreano

en: Norwegian krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Not Install
pt_BR: Não Instalar

en: Not assigned yet
pt_BR: Ainda não atribuído

en: Not enrolled
pt_BR: Não matriculado

en: Not set
pt_BR: Não configurado

en: Note to administrator
pt_BR: Nota para o administrador

en: Number of Decimals
pt_BR: Número de decimais

en: Number of courses displayed per page in profile.
pt_BR: Número de cursos exibidos por página no perfil.

en: Number of courses displayed per page.
pt_BR: Número de cursos mostrados por página

en: Ok [Enter]
pt_BR: Ok

en: Old password
pt_BR: Senha antiga

en: Old password incorrect!
pt_BR: Senha antiga incorreta!

en: Omani rial
pt_BR: Rial omanense

en: Only
pt_BR: Somente

en: Ooops! Error.
pt_BR: Ooops! Erro.

en: Open in a new window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: Open in same the window
pt_BR: Abra na mesma janela

en: Ops! ID not found
pt_BR: Ops! ID não encontrado

en: Option
pt_BR: Opção

en: Options
pt_BR: Opções

en: Or
pt_BR: Ou

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Order %s
pt_BR: Pedido %s

en: Order Actions
pt_BR: Ações de Pedido

en: Order Details
pt_BR: Detalhes do pedido

en: Order Items
pt_BR: Itens do pedido

en: Order Number
pt_BR: Número do pedido

en: Order Number:
pt_BR: Número de pedido:

en: Order cancelled by customer
pt_BR: Pedido cancelado pelo cliente

en: Order details
pt_BR: Detalhes do pedido

en: Order fulfilled and complete.
pt_BR: Pedido preenchido e completo.

en: Order is already assigned.
pt_BR: O pedido já está atribuído.

en: Order key
pt_BR: Chave do Pedido

en: Order number <strong>%s</strong> can not be cancelled
pt_BR: O número de encomenda <strong>%s</strong> não pode ser cancelado

en: Order number <strong>%s</strong> has been cancelled
pt_BR: O número do pedido <strong>%s</strong> foi cancelado

en: Order number <strong>%s</strong> not found
pt_BR: Número de pedido %s não encontrado

en: Order number, user name, user email, course name etc...
pt_BR: Número do pedido, nome do usuário, e-mail do usuário, nome do curso etc ...

en: Order on
pt_BR: Pedido aberto

en: Order on
pt_BR: Pedido realizado

en: Order placed on {{order_date}} has been cancelled
pt_BR: O pedido efetuado em {{order_date}} foi cancelado

en: Order received
pt_BR: Pedido recebido

en: Order received in case user buy a course but doesn't finalise the order.
pt_BR: Pedido recebido no caso de usuário comprar um curso, mas não finalizar o pedido.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

[ctx: Order status]
en: Completed
pt_BR: Concluído

[ctx: Order status]
en: Failed
pt_BR: Falhou

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
pt_BR: Pagamento Pendente

[ctx: Order status]
en: Processing
pt_BR: Em processamento

en: Order status:
pt_BR: Status do pedido:

en: Order summary
pt_BR: Resumo do pedido

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other results (newest %d items)
pt_BR: Outros resultados (newest %d items)

en: Others
pt_BR: Outros

en: Outdated (%d)
pt_BR: Desatualizado (%d)

en: Outdated data from version older than 1.0 has been removed
pt_BR: Dados desatualizados da versão anterior a 1.0 foram removidos

en: Override Templates (%s)
pt_BR: Modelos de substituição (%s)

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Owned
pt_BR: Ganhado

en: Page %d
pt_BR: Página %d

en: Page will display all courses inside.
pt_BR: Página irá exibir todos os cursos dentro.

en: Page will display content of form for processing checkout.
pt_BR: A página exibirá o conteúdo do formulário para processar a finalização da compra.

en: Page will display content of user profile.
pt_BR: Página exibirá o conteúdo do perfil do usuário.

en: Page will display the form for submitting request to become a teacher.
pt_BR: Página exibirá o formulário para enviar a solicitação para se tornar um instrutor.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Pakistani rupee
pt_BR: Rupia paquistanesa

en: Panamanian balboa
pt_BR: Balboa panamense

en: Papua New Guinea kina
pt_BR: Papua Nova Guiné kina

en: Paraguayan guarani
pt_BR: Guarani paraguaio

en: Parent Course %s
pt_BR: Curso Semelhante %s

en: Parent Course %s:
pt_BR: Curso Semelhante

en: Parent Item:
pt_BR: Item principal:

en: Passed
pt_BR: Passou

en: Passing Grade
pt_BR: Nota de Aprovação

en: Passing Grade (<span>%</span>)
pt_BR: Nota de aprovação (<span>%</span>)

en: Passing condition value
pt_BR: 
    Valor de condição de passagem

en: Passing condition: %s%%
pt_BR: Condição de passagem: %s%%

en: Passing grade
pt_BR: Nota de aprovação

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password can not have spacing!
pt_BR: A senha não pode ter espaço!

en: Password is too short!
pt_BR: A senha é muito curta!

en: Password must include at least one capitalized letter!
pt_BR: A senha deve incluir pelo menos uma letra maiúscula!

en: Password must include at least one letter!
pt_BR: A senha deve incluir pelo menos uma letra!

en: Password must include at least one number!
pt_BR: A senha tem que incluir pelo menos um número!

en: Password must include at least one of these characters ~!@#$%^&*() !
pt_BR: A senha deve incluir pelo menos um desses caracteres ~!@#$%^&*() !

en: Password updated successful.
pt_BR: Senha atualizada com sucesso.

en: Pay via <strong>%s</strong>
pt_BR: Pagamento via <strong>%s</strong>

en: Pay with Paypal
pt_BR: Pagar com Paypal

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Método de pagamento

en: Payment Method:
pt_BR: Método de pagamento:

en: Payment order
pt_BR: Pagamento de pedido

en: Payment received and the order is awaiting fulfillment.
pt_BR: Pagamento recebido e pedido aguardando cumprimento.

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Paypal Email
pt_BR: Email do PayPal

en: Paypal Sandbox Email
pt_BR: E-mail do Paypal Sandbox

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending Courses / Publish Courses
pt_BR: Cursos pendentes / Cursos Publicados

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Pagamento pendente  <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Pagamento pendente  <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Request %s
pt_BR: Pedido pendente %s

en: Pending Review
pt_BR: Revisão Pendente

en: Permalink only available if the item is already assigned to a course.
pt_BR: Permalink apenas disponível se o item já estiver atribuído a um curso.

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Peruvian nuevo sol
pt_BR: Novo Sol Peruano

en: Philippine peso
pt_BR: Peso filipino

en: Phone
pt_BR: Celular

en: Phone: %s
pt_BR: Celular: %s

en: Place order
pt_BR: Faça a encomenda

en: Plain text
pt_BR: Planejar texto

en: Plain text template
pt_BR: Modelo de texto simples

en: Please %s to send your request!
pt_BR: Por favor %s para enviar o seu pedido!

en: Please <a href="%s">login</a> to see your profile content
pt_BR: Por favor, <a href="%s"> faça login </a> para ver o conteúdo do seu perfil

en: Please <a href=\"%s\" target=\"_blank\">setup</a> it so users can purchase courses.
pt_BR: Por favor, <a href=\"%s\" target=\"_blank\"> configuração </a> para que os usuários possam comprar cursos.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
pt_BR: Tente novamente sua compra ou vá para a página do aluno.

en: Please attempt your purchase again.
pt_BR: Por favor, tente sua compra novamente.

en: Please contact administrator for setting up this page.
pt_BR: Por favor, entre em contato com o administrador para configurar esta página.

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
pt_BR: Corrija os erros destacados abaixo e tente novamente.

en: Please enter a valid account username.
pt_BR: Por favor insira um nome de usuário de conta válido.

en: Please enter at least 3 characters to searching courses.
pt_BR: Por favor, insira pelo menos 3 caracteres para pesquisar cursos.

en: Please enter at least 3 characters to searching users.
pt_BR: Por favor, insira pelo menos 3 caracteres para pesquisar usuários.

en: Please enter the title of the lesson
pt_BR: Digite o título da aula

en: Please enter user password
pt_BR: Digite a senha do Usuário

en: Please enter username.
pt_BR: Por favor insira o nome de usuário.

en: Please enter your email address
pt_BR: Inserir seu endereço de email

en: Please enter your email.
pt_BR: Por favor insira o seu e-mail.

en: Please enter your name
pt_BR: Favor, colocar seu nome

en: Please login to continue checkout. %s
pt_BR: Por favor faça o login para continuar o checkout. %s

en: Please login to enroll course.
pt_BR: Favor, faça o login para matricular-se no curso.

en: Please login to enroll this course
pt_BR: Faça o login para matricular-se neste curso

en: Please login to fill in this form.
pt_BR: Faça o login para preencher este formulário.

en: Please moderate
pt_BR: Favor moderar

en: Please provide a valid email address.
pt_BR: Por favor, forneça um endereço de e-mail válido.

en: Please select an image for upload
pt_BR: Selecione imagem para carregar

en: Please try again.
pt_BR: Favor, tentar novamente.

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Polish zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Popular Course Tags
pt_BR: Tags Populares de Curso

en: Popular Courses
pt_BR: Cursos Populares

en: Popup active item background
pt_BR: Fundo de Item Ativo de Popup

en: Popup active item color
pt_BR: Cor de Item Ativo de Popup

en: Popup content background
pt_BR: Fundo do Conteúdo de Popup

en: Popup content color
pt_BR: Cor do conteúdo de Popup

en: Popup curriculum background
pt_BR: Fundo do Popup de Ementa

en: Popup heading background
pt_BR: Fundo do cabeçalho do Popup

en: Popup heading color
pt_BR: Cor do cabeçalho do Popup

en: Popup item color
pt_BR: Cor de Item de Popup

en: Popup links color
pt_BR: Cor dos links de Popup

[ctx: Post Type General Name]
en: Courses
pt_BR: Cursos

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Course
pt_BR: Curso

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Posts etiquetados &ldquo;%s&rdquo;

en: Premium add-ons
pt_BR: Complementos Premium

en: Preview
pt_BR: Prever

en: Preview %s
pt_BR: Pré visualização %s

en: Preview Course
pt_BR: Pré visualização do curso

en: Preview Lesson
pt_BR: Visualizar Aula

en: Preview Lessons
pt_BR: Visualizar aulas

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price set by Admin
pt_BR: Preço definido pelo Admin

en: Private
pt_BR: Privado

en: Processing
pt_BR: Processando...

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Processando <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Processando <span class="count">(%s)</span>

en: Processing Order
pt_BR: Processando o Pedido

en: Processing...
pt_BR: Em processamento...

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile Page
pt_BR: Página de perfil

en: Profile cover background
pt_BR: Fundo da foto de perfil

en: Profile page
pt_BR: Página de perfil

en: Profile picture is changed
pt_BR: A imagem do perfil foi alterada

en: Profile picture upload failed
pt_BR: O upload da imagem do perfil falhou

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Progress bar active color
pt_BR: Cor da Barra Ativa de Progresso

en: Progress bar color
pt_BR: Cor da Barra de rolagem

en: Public
pt_BR: Público

en: Public user profile content, if this option is turn off then other sections in profile also become invisible.
pt_BR: Conteúdo do perfil do usuário público, se essa opção for desativada, outras seções do perfil também ficarão invisíveis.

en: Public user profile courses.
pt_BR: Cursos de perfil de usuário público.

en: Public user profile quizzes.
pt_BR: Questionários de perfil de usuário público.

en: Public your profile courses
pt_BR: Tornar meus cursos públicos no meu perfil

en: Public your profile quizzes
pt_BR: Tornar meus questionários públicos no meu perfil

en: Publicity
pt_BR: Público

en: Publicity and sharing user profile content.
pt_BR: Publicação e compartilhamento de conteúdo de perfil do usuário.

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Purchase Date
pt_BR: data de compra

en: Purchased
pt_BR: Comprado

en: Purchased Courses
pt_BR: Cursos Adquiridos

en: Qatari riyal
pt_BR: Rial do Qatar

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity: %s
pt_BR: Quantidade: %s

en: Question
pt_BR: Questão

en: Question Answers
pt_BR: Respostas da Questão

en: Question Bank
pt_BR: Banco de Questões

en: Question Content
pt_BR: Conteúdo da pergunta

en: Question Explanation
pt_BR: Explicação da Questão

en: Question Hint
pt_BR: Dica da Questão

en: Question Tag
pt_BR: Etiqueta de perguntas

en: Question does not exist.
pt_BR: Questão não existe.

en: Question id %s does not exist.
pt_BR: Questão de id %s não existe.

en: Questions
pt_BR: Questões

en: Quiz
pt_BR: Questionário

en: Quiz creation failed.
pt_BR: A criação do questionário falhou.

en: Quiz does not exist.
pt_BR: Questão não existe.

en: Quiz does not exists.
pt_BR: Questão não existe.

en: Quiz id %s does not exist.
pt_BR: Questão de id %s não existe.

en: Quizzes
pt_BR: Questionários

en: Random number of answers in range (each question)
pt_BR: Número aleatório de respostas ao alcance (cada questão)

en: Random number of items in range (each section)
pt_BR: Número aleatório de itens no intervalo (cada seção)

en: Random number of questions in range (each quiz)
pt_BR: Número aleatório de perguntas no intervalo (cada questionário)

en: Random number of sections in range
pt_BR: Número aleatório de seções no intervalo

en: Re-take
pt_BR: Retomar

en: Re-take Course
pt_BR: Refazer curso

en: Recent Courses
pt_BR: Cursos Recentes

en: Recipient(s)
pt_BR: Destinatário(s)

en: Recover
pt_BR: Recuperar

en: Redirect to checkout immediately after adding course to cart.
pt_BR: Redirecione para fechamento de pedido imediatamente após adicionar o curso ao carrinho.

en: Redirect to this url when you press button buy this course.
pt_BR: Redirecionar para esse url se pressionar o botão comprar esse curso.

en: Redirecting
pt_BR: Redirecionando

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Register
pt_BR: Cadastro

en: Register Account
pt_BR: Registrar Conta

en: Register successfully.
pt_BR: Cadastro efetuado com sucesso.

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Rejected course
pt_BR: Curso rejeitado

en: Remember me
pt_BR: Lembre de mim

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove all courses, lessons, quizzes and questions from version older than 1.0.
pt_BR: Remover todos os cursos, lições, questionários e perguntas da versão anterior a 1.0.

en: Remove all courses, lessons, quizzes and questions.
pt_BR: Remova todos os cursos, lições, questionários e perguntas.

en: Remove all users from this course?
pt_BR: Remover todos os usuários deste curso?

en: Remove current Data
pt_BR: Remover dados atuais

en: Remove from course
pt_BR: Remover do curso

en: Remove from quiz
pt_BR: Remover do questionário

en: Remove outdated Data
pt_BR: Remover dados desatualizados

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Request
pt_BR: Pedido

en: Require users logged in to study or public to all.
pt_BR: Exigir que os usuários estejam logados para estudar ou publicar a todos.

en: Requires user reached this point to pass the quiz.
pt_BR: Requer que o usuário alcance este ponto para passar no questionário.

en: Reset
pt_BR: Restabelecer

en: Reset all
pt_BR: Resetar tudo

en: Reset course data by user
pt_BR: Redefinir dados do curso pelo usuário

en: Reset course user data
pt_BR: Redefinir dados do usuário do curso

en: Reset item data for an user
pt_BR: Redefinir dados do item para um usuário

en: Resetting...
pt_BR: Resetando...

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Retake course (+%d)
pt_BR: Refazer curso (+%d)

en: Retake quiz
pt_BR: Refazer questionário

en: Returning customer
pt_BR: Cliente em retorno

en: Review
pt_BR: Reveja

en: Review Course
pt_BR: Revisar Curso

en: Review Logs
pt_BR: Revisar logs

en: Review Questions
pt_BR: Perguntas de revisão

en: Review course before publishing
pt_BR: Revise o curso antes de publicar

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right with space
pt_BR: Direita com espaço

en: Rollback
pt_BR: Desfazer

en: Romanian leu
pt_BR: Leu romeno

en: Run Updater
pt_BR: Execute o atualizador

en: Run setup wizard
pt_BR: Execute o assistente de configuração

en: Russian ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Rwandan franc
pt_BR: Franco de Ruanda

en: Sale Price
pt_BR: Preço de venda

en: Sale by
pt_BR: Venda por

en: Sale end date
pt_BR: Data de término da venda

en: Sale start date
pt_BR: Data de início da venda

en: Salvadoran colón
pt_BR: Colón salvadorenho

en: Sample course
pt_BR: Curso Simples

en: Sandbox API Password
pt_BR: Sandbox API Senha

en: Sandbox API Username
pt_BR: Alunos API Sandbox

en: Sandbox Email Address
pt_BR: Sandbox de endereço de email

en: Sandbox Mode
pt_BR: Modo Sandbox

en: Saudi riyal
pt_BR: Rial saudita

en: Save as new
pt_BR: Salvar como novo

en: Save changes
pt_BR: Salvar mudanças

en: Save settings
pt_BR: Salvar configurações

en: Schedule
pt_BR: Cronograma

en: Scheduled
pt_BR: Programado

en: Scrollbar
pt_BR: Barra de rolagem

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Search Course %s
pt_BR: Buscar tags de curso %s

en: Search Course Tags
pt_BR: Buscar Tags de curso

en: Search Courses
pt_BR: Buscar cursos

en: Search Lessons
pt_BR: Buscar aula

en: Search Orders
pt_BR: Buscar pedidos

en: Search Questions
pt_BR: Buscar questões

en: Search Quizzes
pt_BR: Buscar questionários

en: Search Results for: &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Mostrar resultados para: "%s"

en: Search course...
pt_BR: Buscar cursos...

en: Search item
pt_BR: Buscar Item

en: Search items
pt_BR: Procurar Itens

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Resultados da busca para & ldquo;% s & rdquo;

en: Search results only show course have user data.
pt_BR: Os resultados da pesquisa mostram apenas que o curso tem dados do usuário.

en: Search results only show users have course data.
pt_BR: Resultados da pesquisa mostram apenas que os usuários têm dados do curso.

en: Search users
pt_BR: Procurar usuários

en: Search...
pt_BR: Busca

en: Searching course...
pt_BR: Procurando por curso ...

en: Searching user...
pt_BR: Procurando usuário...

en: Second option
pt_BR: Segunda opção

en: Section heading background
pt_BR: Fundo de título de seção

en: Section heading bottom color
pt_BR: Cor do fundo do título da seção

en: Section heading color
pt_BR: Cor do título da seção

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select All / None
pt_BR: Selecione tudo / nenhum

en: Select File
pt_BR: Selecionar arquivo

en: Select Page
pt_BR: Selecionar Página

en: Select a %s
pt_BR: Selecionar um %s

en: Select a course
pt_BR: Selecione um curso

en: Select a course category
pt_BR: Selecione uma categoria de curso

en: Select a page&hellip;
pt_BR: Selecionar página...

en: Select a post
pt_BR: Selecionar post

en: Select a term
pt_BR: Selecionar um termo

en: Select an item
pt_BR: Selecionar um item

en: Select an user
pt_BR: Selecione um usuário

en: Select items
pt_BR: Selecionar itens

en: Selected items
pt_BR: Itens selecionados

en: Send email in background
pt_BR: Enviar email em segundo plano

en: Send email to admin when new order is placed.
pt_BR: Enviar email para o administrador quando o novo pedido for feito.

en: Send email to admin when order has been cancelled.
pt_BR: Enviar email para o administrador quando o pedido for cancelado.

en: Send email to course instructor when order has been cancelled
pt_BR: Enviar email para o instrutor do curso quando o pedido for cancelado

en: Send email to course's instructor when user has purchased course.
pt_BR: Enviar email para o instrutor do curso quando o usuário tiver adquirido o curso.

en: Send email to guest when order has been cancelled.
pt_BR: Enviar email para o convidado quando o pedido for cancelado.

en: Send email to the user who has bought course as guest.
pt_BR: Enviar email para o usuário que comprou o curso como convidado.

en: Send email to the user who has bought course when order is completed.
pt_BR: Enviar email para o usuário que comprou o curso quando o pedido for concluído.

en: Send email to the user who has bought course.
pt_BR: Enviar email para o usuário que comprou o curso.

en: Send email to user when order has been cancelled.
pt_BR: Enviar email para o usuário quando o pedido for cancelado.

en: Send email to user when the order is completed
pt_BR: Enviar email para o usuário quando o pedido for concluído

en: Send email to user when the order status is changed
pt_BR: Enviar email para o usuário quando o status do pedido é alterado

en: Send email to user who has bought course whe the order is processing.
pt_BR: Enviar email para o usuário que comprou o curso quando o pedido está sendo processado.

en: Send email to user who has purchased course as a Guest when the order is processing.
pt_BR: Enviar e-mail para o usuário que comprou o curso como Convidado quando o pedido estiver sendo processado.

en: Send notification when a user signs up to be a teacher
pt_BR: Enviar notificação quando um usuário se inscrever para ser instrutor

en: Send this email to admin when user has enrolled course.
pt_BR: Envie este email para o administrador quando o usuário tiver matriculado o curso.

en: Send this email to admin when user has finished course.
pt_BR: Envie este email para admin quando o usuário terminar o curso.

en: Send this email to instructor when they have enrolled course.
pt_BR: Envie este e-mail para o instrutor quando ele tiver matriculado o curso.

en: Send this email to instructor when they have finished course.
pt_BR: Envie este email para o instrutor quando terminar o curso.

en: Send this email to user when a user finished a course.
pt_BR: Envie este e-mail ao usuário quando um usuário terminar um curso.

en: Send this email to user when they have enrolled course.
pt_BR: Envie este email para o usuário quando ele se matricular no curso.

en: Send this email to user when they have finished course.
pt_BR: Envie este email para o usuário quando ele terminar o curso.

en: Send this email to users have purchased when the course is updated.
pt_BR: Envie este e-mail aos usuários que adquiriram o curso, quando for atualizado.

en: Separate tags with commas
pt_BR: Separe etiquetas com virgulas

en: Serbian dinar
pt_BR: Dinar sérvio

en: Set course as featured.
pt_BR: Defina o curso como apresentado.

en: Set height of embed
pt_BR: Ajuste a altura do embutimento

en: Set width of embed
pt_BR: Definir a largura do embutimento

en: Setting up your LearnPress
pt_BR: Configurar seu Aplicativo de Cursos

en: Setting up your currency unit and its formatting.
pt_BR: Configurando sua unidade monetária e sua formatação.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings Tab
pt_BR: Guia de Configurações

en: Settings for email when a course is approved.
pt_BR: Configurações para email quando um curso é aprovado.

en: Settings for email when a course is rejected.
pt_BR: Configurações para email quando um curso é rejeitado.

en: Setup Wizard helps you config some basic information before publishing your site.
pt_BR: O Assistente de Configuração ajuda você a configurar algumas informações básicas antes de publicar seu site.

en: Seychellois rupee
pt_BR: Rupia Seichelense

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
pt_BR: Compartilhe uma pequena informação de biografia para preencher seu perfil. Isto pode ser mostrado em público.

en: Shop Page
pt_BR: Página da Loja

en: Show Check Answer
pt_BR: Mostrar Verificar Resposta

en: Show Correct Answer
pt_BR: Mostrar resposta correta

en: Show Enrolled Students
pt_BR: Mostrar alunos matriculados

en: Show Hint
pt_BR: Mostrar dica

en: Show Price
pt_BR: Mostrar Preço

en: Show Questions
pt_BR: Mostrar Questões

en: Show Thumbnail
pt_BR: Mostrar miniatura

en: Show button to check answer while doing quiz ( 0 = Disabled, -1 = Unlimited, N = Number of check ).
pt_BR: Mostrar botão para verificar a resposta enquanto faz o teste (0 = Desativado, -1 = Ilimitado, N = Número de verificação).

en: Show button to hint answer while doing quiz ( 0 = Disabled, -1 = Unlimited, N = Number of check ).
pt_BR: Mostrar botão para sugerir resposta ao fazer o teste (0 = Desativado, -1 = Ilimitado, N = Número de verificação).

en: Show correct answer when reviewing questions.
pt_BR: Mostrar resposta correta ao revisar perguntas.

en: Show lesson
pt_BR: Mostrar aula

en: Show list of questions while doing quiz as ordered numbers (1, 2, 3, etc).
pt_BR: Sostre a lista de perguntas ao fazer o teste como números requisitados (1, 2, 3, etc).

en: Show options
pt_BR: Mostrar opções

en: Show teacher
pt_BR: Mostrar instrutor

en: Sierra Leonean leone
pt_BR: Leoa da Serra Leoa

en: Sign out
pt_BR: Sair

en: Singapore dollar
pt_BR: dólar de Singapura

en: Single Choice
pt_BR: Escolha única

en: Single course
pt_BR: Curso único

en: Single course permalink
pt_BR: Curso único permalink

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Skip to next step
pt_BR: Pula para o próximo passo

en: Skip to prev step
pt_BR: 
    Pular para o passo anterior

en: Solomon Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali shilling
pt_BR: Shilling somali

en: Something went wrong!
pt_BR: Algo deu errado!

en: Something went wrong! Please reload to continue editing curriculum.
pt_BR: Algo deu errado! Por favor, recarregue para continuar editando o Ementa.

en: Something went wrong! Please reload to continue editing quiz questions.
pt_BR: Algo deu errado! Por favor, recarregue para continuar a edição de perguntas do questionário.

en: Sorry! Registration is not allowed on this site.
pt_BR: Desculpa! O cadastro não é permitido neste site.

en: Sorry! The number of enrolled students has reached limit
pt_BR: Desculpe! O número de alunos matriculados alcançou o máximo

en: Sorry! This course is not purchasable.
pt_BR: Esse curso não está publicado

en: Sorry! You can not update a course while it is being viewed!
pt_BR: Desculpa! Você não pode atualizar um curso enquanto ele está sendo visualizado!

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para editar este usuário.

en: South African rand
pt_BR: Margem sul-africana

en: South Korean won
pt_BR: Vencida sul-coreana

en: Sri Lankan rupee
pt_BR: Rúpia do Sri Lanka

en: St. Helena pound
pt_BR: Libra de Santa Helena

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Start
pt_BR: Iniciar Questionário

en: Start quiz failed!
pt_BR: Falha ao iniciar questionário

en: Static Pages
pt_BR: Páginas Estáticas

en: Statistics
pt_BR: Estatisticas

en: Student
pt_BR: Aluno

en: Students
pt_BR: Alunos

en: Students Enrolled
pt_BR: Alunos matriculados

en: Sub Total
pt_BR: Subtotal

en: Sub tab slugs
pt_BR: Slugs sub tabs

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit for Review
pt_BR: Enviar para revisão

en: Submit for review
pt_BR: Enviar para revisão

en: Submitting
pt_BR: Submetendo

en: Subset
pt_BR: Subconjunto

en: Successfully import sample data.
pt_BR: Dados importados com sucesso.

en: Successfully updated your database.
pt_BR: Atualizou com sucesso seu banco de dados.

en: Sudanese pound
pt_BR: Libra sudanesa

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Surinamese dollar
pt_BR: Dólar do Suriname

en: Swazi lilangeni
pt_BR: Lilangeni suazi

en: Swedish krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss franc
pt_BR: Franco suíço

en: Syrian pound
pt_BR: Libra síria

en: São Tomé and Príncipe dobra
pt_BR: Dupla de São Tomé e Príncipe

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Tajikistani somoni
pt_BR: Somoni tajiquistanês

en: Tanzanian shilling
pt_BR: Xelim da Tanzânia

en: Target link
pt_BR: Link de caminho

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Terms and Conditions Page
pt_BR: Página dos termos e condições

en: Test mode
pt_BR: Modo de teste

en: Test publish key
pt_BR: Chave de publicação

en: Test secret key
pt_BR: Chave de modo de teste

en: Text link
pt_BR: Link de texto

[ctx: Text of Buy this course with external link]
en: Buy this course
pt_BR: Matrícula

en: Thai baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thank you for choosing LearnPress to sell your courses online!
pt_BR: Obrigada por escolher o Aplicativo de Cursos Online

en: Thank you for using LearnPress
pt_BR: Obrigado por usar o Aplicativo de Cursos

en: Thank you for your order
pt_BR: Obrigado por seu pedido

en: Thank you! Your message has been sent.
pt_BR: Obrigado! Sua mensagem foi enviada.

en: Thank you. Your order has been received.
pt_BR: Obrigado. Seu pedido foi recebido.

en: Thanks :)
pt_BR: Obrigado! :)

en: Thanks for choosing LearnPress to sell your courses online!
pt_BR: Obrigado por escolher o LearnPress para vender seus cursos online!

en: The ID of Youtube or Vimeo video
pt_BR: O ID do vídeo do Youtube ou Vimeo

en: The course %d does not exists
pt_BR: O curso %s não existe

en: The course needs to be reviewed by admin before it can be published.
pt_BR: O curso precisa ser revisado por um administrador antes de ser publicado

en: The course price you want to suggest for admin to set.
pt_BR: O preço do curso que você deseja sugerir para o administrador definir.

en: The duration of the course.
pt_BR: Duração do curso.

en: The fastest way to getting started with Meta Box is use our online generator to generate meta boxes with custom fields. It provides a friendly UI for you to create meta boxes and custom fields just by drag and drop fields.
pt_BR: A maneira mais rápida de começar a usar o Meta Box é usar nosso gerador on-line para gerar caixas meta com campos personalizados. Ele fornece uma interface amigável para você criar caixas meta e campos personalizados apenas arrastando e soltando campos.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in LearnPress emails.
pt_BR: As seguintes opções afetam o remetente (endereço de e-mail e nome) usados nos e-mails do Aplicativo de Cursos.

en: The following required page(s) are currently missing: %s.
pt_BR: As seguintes páginas requeridas estão faltando: %s.

en: The following these functions %s do not exists in %s
pt_BR: A seguintes funções %s não existem em %s

en: The function %s doesn't exist
pt_BR: A função %s não existe

en: The height and width of avatar should be equal.
pt_BR: A altura e a largura do avatar devem ser iguais.

en: The image will be displayed in the top of the email.
pt_BR: A imagem será exibida na parte superior do e-mail.

en: The method to assess the result of a student for a course.
pt_BR: O método para avaliar o resultado de um aluno para um curso.

en: The order %s has been successfully recovered.
pt_BR: O pedido %s foi recuperado com sucesso.

en: The order is cancelled by an admin or the customer.
pt_BR: O pedido foi cancelado por um administrador ou cliente.

en: The package contains no files.
pt_BR: O pacote não contém arquivos.

en: The package could not be installed.
pt_BR: O pacote não pôde ser instalado.

en: The page where user will be redirected to after logging out.
pt_BR: A página para onde o usuário será redirecionado após o logout.

en: The pages will display content of LP's necessary pages, such as: Courses, Checkout, Profile
pt_BR: As páginas exibirão o conteúdo das páginas necessárias do LP, como: Cursos, Checkout, Perfil

en: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ & )
pt_BR: A senha deve ter pelo menos doze caracteres. Para torná-lo mais forte, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ & )

en: The percentage of quiz result or completed lessons to finish the course.
pt_BR: A porcentagem do resultado do questionário ou de lições concluídas para completar o curso.

en: The required pages are successfully created.
pt_BR: As páginas requeridas foram criadas com sucesso.

en: The role %s for user doesn't exist
pt_BR: A função %s para usuário não existe

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
pt_BR: As configurações desse tamanho de imagem foram desativadas porque seus valores estão sendo substituídos por um filtro.

en: The slugs of sections in settings tab. Each slugs should be unique.
pt_BR: Os slugs de seções na aba de configurações. Cada lesma deve ser única.

en: The slugs of tabs display in profile page. Each tab should be unique.
pt_BR: Os slugs das guias são exibidos na página do perfil. Cada guia deve ser exclusivo.

en: The texts display in the bottom of email
pt_BR: Os textos são exibidos na parte inferior do email

en: The texts display in the bottom of email.
pt_BR: Os textos são exibidos na parte inferior do email.

en: The time is up! Your quiz will automate come to finish
pt_BR: O tempo acabou Seu questionário vai automaticamente chegar ao fim

en: The user %s has become a teacher
pt_BR: O usuário %s tornou-se coach.

en: The user %s is not available!
pt_BR: O Usuário %s não está disponível!

en: The user <a href="%s">%s</a> wants to become a teacher.
pt_BR: O usuário <a href="%s">%s</a> quer ser um instrutor.

en: Themes (%d)
pt_BR: Temas (%s)

en: There are no available lessons for this course, please use
pt_BR: Não há aulas disponíveis para este curso, use

en: There are no available questions for this quiz, please use
pt_BR: Não há perguntas disponíveis para este questionário, use

en: There are no available quizzes for this course, please use
pt_BR: Não há questionários disponíveis para este curso, use

en: There are some add-ons had gone outdated and might conflict with <strong>LearnPress</strong> that need to be deactivated. Please upgrade them to the newest version to ensure stability and performance of your site.
pt_BR: Alguns add-ons ficaram obsoletos e podem entrar em conflito com <strong>LearnPress</strong>

en: There is a new update of LearnPress. You may need to update your theme <strong>(%s)</strong> to avoid outdated template files.
pt_BR: Existe uma nova atualização do Aplicativo de Cursos. Talvez seja necessário atualizar seu tema

en: There is no add-on installed.
pt_BR: Não há nenhum complemento instalado.

en: There is no available add-ons.
pt_BR: Não há complementos disponíveis.

en: There is no template file has overwritten
pt_BR: Nenhum arquivo de modelo foi substituído

en: Third option
pt_BR: Terceira opção

en: This content is protected, please <a href="%s">login</a> and enroll course to view this content
pt_BR: Este conteúdo está protegido, por favor <a href="%s">login</a> e matricule-se para ver este conteúdo

en: This course has not got any reviews yet
pt_BR: Esse curso não teve nenhuma revisão ainda

en: This course is free.
pt_BR: Esse curso é gratuito

en: This course is pending for reviewing
pt_BR: Esse curso está com revisão pendente

en: This course requires enrollment and the suggested price is <strong>%s</strong>
pt_BR: Este curso requer matrícula e o preço sugerido é <strong>%s</ strong>

en: This course will end within next %s
pt_BR: Este curso terminará no próximo %s

en: This is a <strong>BIG UPDATE</strong> and it allows you to do so much more!
pt_BR: Essa é uma <strong>BIG UPDATE</strong> e permite que você faça muito mais!

en: This is conditional "passing grade" of Final quiz will apply for result of this course. When you change it here, the "passing grade" also change with new value for the Final quiz.
pt_BR: Essa condicional "nota de aprovação" do teste Final se aplicará para o resultado deste curso. Quando você o altera aqui, a "nota de aprovação" também muda com o novo valor do teste final.

en: This is not a bug, don't worry. Read more about Outdated template files notice <a href="%s" target="_blank">here</a>.
pt_BR: 
    Isso não é um erro, não se preocupe. Leia mais sobre o aviso de arquivos de modelos desatualizados <a href="%s" target="_blank">here</a>.

en: This lesson has been locked
pt_BR: Essa aula foi bloqueada

en: This order is paid by %s
pt_BR: Este pedido é pago por %s

en: This order is paid for %s
pt_BR: Este pedido é pago %s

en: This order was checked out by you but there is no user was assigned to.
pt_BR: Este pedido foi verificado por você, mas não há nenhum usuário atribuído.

en: This plugin is a lightweight and powerful toolkit that helps you to create custom meta boxes and custom fields in WordPress fast and easy. Follow the instruction below to get started.
pt_BR: Este plugin é um kit de ferramentas leve e poderoso que ajuda você a criar caixas meta personalizadas e campos personalizados no WordPress de maneira rápida e fácil. Siga as instruções abaixo para começar.

en: This quiz has no questions
pt_BR: Este questionário não tem questões

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
pt_BR: Este modelo foi substituído pelo seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>. <br />Please open the file in an editor program to edit
pt_BR: Este modelo foi substituído pelo seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>. <br />Abra o arquivo em um programa de editor para editar

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>. Please open the file in an editor program to edit
pt_BR: Este modelo foi substituído pelo seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>. Abra o arquivo em um programa de editor para editar

en: This user does not public their profile.
pt_BR: Este usuário não publica seu perfil.

en: Those settings are applied to archive course page.
pt_BR: Essas configurações são aplicadas à página do curso de arquivamento.

en: Those settings are applied to single course page.
pt_BR: Essas configurações são aplicadas à página de curso único.

en: Thousands Separator
pt_BR: Separador de milhares

en: Thumbnail dimensions
pt_BR: Dimensões em Miniatura

en: Thumbnail generation for archive/single course.
pt_BR: Geração de miniaturas para arquivo/curso único.

en: Thumbnail of image profile not created
pt_BR: Miniatura do perfil de imagem não criada

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time remaining
pt_BR: Tempo restante

en: Time's up!
pt_BR: Acabou o tempo!

en: Title
pt_BR: Título

en: To
pt_BR: Para

en: To ensure all functions work properly, please click <a class="button" id="learn-press-create-pages" href="%s">here</a> to create and set it up automatically.
pt_BR: Para garantir que todas as funções funcionem corretamente, clique <a class="button" id="learn-press-create-pages" href="%s"> aqui </a> para criar e configurá-lo automaticamente.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
pt_BR: Para substituir e editar esta cópia do modelo de e-mail <code>%s</code> para sua pasta de temas: <code>%s</code>.

en: Tongan pa’anga
pt_BR: Tongan Pa'anga

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Total Raised
pt_BR: Total alcançado

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trigger action of current order status
pt_BR: Ação do acionador do status atual do pedido

en: Trinidad and Tobago dollar
pt_BR: Dólar de trinidad e tobago

en: True
pt_BR: Verdadeiro

en: True Or False
pt_BR: Verdadeiro ou falso

en: Tunisian dinar
pt_BR: Dinar tunisino

en: Turkish lira
pt_BR: Lira turca

en: Turkmenistani manat
pt_BR: Manat turcomano

en: Turn on/off courses extra thumbnail.
pt_BR: Ative/desative a miniatura extra de cursos.

en: Turn on/off debug mode for developer.
pt_BR: Ativar/desativar o modo de depuração para o desenvolvedor.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type here to search item
pt_BR: Buscar  itens

en: Type here to search the course
pt_BR: Buscar cursos

en: US dollar
pt_BR: dólar americano

en: USERPROFILE
pt_BR: PERFIL

en: Ugandan shilling
pt_BR: Xelim de Uganda

en: Ukrainian hryvnia
pt_BR: Hryvnia ucraniano

en: Unable to checkout. Order creation failed.
pt_BR: Não é possível fazer o checkout. A criação do pedido falhou.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
pt_BR: Não é possível localizar o diretório do conteúdo do WordPress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
pt_BR: Não é possível localizar o diretório do WordPress Plugin.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
pt_BR: Não foi possível localizar o diretório raiz do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
pt_BR: Não é possível localizar o diretório do tema do WordPress.

en: Unable to locate necessary folder (%s).
pt_BR: Não é possível localizar a pasta necessária (%s).

en: Unassigned %s
pt_BR: Não atribuído%s

en: Understand The Basics
pt_BR: Entenda o básico

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
pt_BR: Infelizmente, seu pedido não pode ser processado, pois o banco/comerciante de origem negou sua transação.

en: Ungraded
pt_BR: Não classificado

en: Unique slug in checkout page to displays order details. Example: http://example.com/lp-checkout/%s/
pt_BR: Slug exclusivo na página de checkout para exibir detalhes do pedido. Exemplo: http://example.com/lp-checkout/%s/

en: United Arab Emirates dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Unknown error when installing/activating Import/Export add-on. Please try again!
pt_BR: Erro desconhecido ao instalar/ativar o complemento importar/exportar. Por favor, tente novamente!

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Untested with your version of WordPress
pt_BR: Não testado com a sua versão do WordPress

en: Unversioned (%d)
pt_BR: Não versionado (%d)

en: Update %s now
pt_BR: Atualização %s agora

en: Update Course %s
pt_BR: Atualizar curso %s

en: Update Course Tag
pt_BR: Atualizar tag do curso

en: Update Database
pt_BR: Atualizar dados

en: Update Lesson
pt_BR: Atualizar Aula

en: Update Now
pt_BR: Atualize agora

en: Update Order
pt_BR: Atualizar pedido

en: Update Question
pt_BR: Atualizar Questão

en: Update Quiz
pt_BR: Atualizar questionário

en: Update course
pt_BR: Update Course

en: Update custom post type
pt_BR: Atualize o tipo de postagem personalizado

en: Update post meta
pt_BR: Atualizar Post meta

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Updated course
pt_BR: Curso atualizado

en: Updating! Please do not close this page until the work is done
pt_BR: Atualizando! Por favor, não feche esta página até o trabalho terminar

en: Upgrade Database
pt_BR: Banco de dados de atualização

en: Upgrade completed successfully!
pt_BR: Atualização concluída com sucesso!

en: Upgrade now
pt_BR: Atualizar agora

en: Upload
pt_BR: Carregar

en: Uruguayan peso
pt_BR: Peso uruguaio

en: Use ajax to fetch content while filtering
pt_BR: Use ajax para buscar conteúdo enquanto filtra

en: Use color schema for main colors.
pt_BR: Use esquema de cores para as cores principais.

en: Use this colors
pt_BR: Use essas cores

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Email
pt_BR: E-mail do usuário

en: User ID or Email
pt_BR: ID do usuário ou e-mail

en: User avatar settings.
pt_BR: Configurações de avatar do usuário.

en: User does not exist.
pt_BR: Usuário não existe

en: User has accepted to become a teacher.
pt_BR: Usuário aceitou se tornar um instrutor.

en: User has already finished course of this quiz
pt_BR: O usuário já concluiu o curso deste questionário

en: User has already finished the course of this quiz
pt_BR: O usuário já concluiu o curso deste questionário

en: User has completed quiz
pt_BR: O usuário concluiu o questionário

en: User has enrolled course
pt_BR: Usuário matriculou curso

en: User has finished course
pt_BR: O usuário concluiu o curso

en: User has started or completed quiz
pt_BR: O usuário iniciou ou concluiu o questionário

en: User order changed status
pt_BR: Pedido do usuário mudou de status

en: User order completed
pt_BR: Pedido de usuário completado

en: User order has been cancelled
pt_BR: O pedido do usuário foi cancelado

[ctx: User role]
en: Instructor
pt_BR: Instrutor

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Username or email
pt_BR: Nome de usuário ou email

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Using AJAX to add course to cart.
pt_BR: Usando AJAX para adicionar curso ao carrinho.

en: Uzbekistani som
pt_BR: Uzbequistão

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value operation
pt_BR: Valor de Operação

en: Venezuelan bolivar
pt_BR: Bolivar venezuelano

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Video ID
pt_BR: ID do Vídeo

en: Video Type
pt_BR: Tipo de vídeo

en: Vietnamese dong
pt_BR: Dong vietnamita

en: View
pt_BR: Ver

en: View Course
pt_BR: Ver Curso

en: View Courses
pt_BR: Ver cursos

en: View Demo
pt_BR: Ver demo

en: View Lesson
pt_BR: Ver aula

en: View Order
pt_BR: Ver pedido

en: View Page
pt_BR: Ver página

en: View Question
pt_BR: Visualizar questão

en: View Quiz
pt_BR: Ver questionário

en: View all
pt_BR: Ver tudo

en: View child orders
pt_BR: Visualizar pedidos das crianças

en: View courses
pt_BR: Ver cursos

en: View less
pt_BR: Ver menos

en: View list of outdated templates
pt_BR: Exibir lista de modelos desatualizados

en: Visit your site
pt_BR: Visite seu site

en: WP query plugins empty!
pt_BR: Plugins de consulta do WP vazios!

en: WP query plugins error!
pt_BR: Erro de plugins de consulta do WP!

en: Wanna see more features that transform your WordPress website into a powerful CMS? Check out some extensions below:
pt_BR: Quer ver mais recursos que transformam seu site WordPress em um poderoso CMS? Confira algumas extensões abaixo:

en: Want to become an instructor?
pt_BR: Quer se tornar um instrutor?

en: Warning! Your course will become Pending Review for admins to review before it can be published when you update.
pt_BR: Atenção! Seu curso se passará por uma Revisão Pendente para os administradores ​​antes de ser publicados quando você atualizar.

en: We are very careful in upgrading the database but be sure to backup your database before upgrading to avoid possible risks.
pt_BR: Temos muito cuidado ao atualizar o banco de dados, mas certifique-se de fazer backup do banco de dados antes de fazer o upgrade para evitar possíveis riscos.

en: Week(s)
pt_BR: Semana(s)

en: Welcome
pt_BR: Bem vindo

en: Welcome back, %s
pt_BR: Bem vindo de volta, %s

en: Welcome to %1$s %2$s
pt_BR: Bem vindo a %1$s %2$s

en: Welcome to LearnPress
pt_BR: Bem vindo ao LearnPress

en: Welcome to LearnPress %s
pt_BR: Bem vindo ao LearnPress %s

en: Welcome to LearnPress!
pt_BR: Bem Vindo ao Aplicativo de Cursos

en: Welcome to Meta Box
pt_BR: Bem vindo ao Meta Box

en: West African CFA franc
pt_BR: Franco CFA da África Ocidental

en: What's next?
pt_BR: Qual é o próximo?

en: When caching is enabled, the content will be cached when course is accessed in the first time.
pt_BR: Quando o armazenamento em cache estiver ativado, o conteúdo será armazenado em cache quando o curso for acessado pela primeira vez.

en: When this option is enabled, the first video embed in lesson content will be detected and move to the top.
pt_BR: Quando essa opção está ativada, o primeiro vídeo incorporado ao conteúdo da aula será detectado e será movido para o topo.

en: Yemeni rial
pt_BR: Rial iemenita

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes, upgrade!
pt_BR: Sim, atualize!

en: You are a teacher now.
pt_BR: Você é um coach agora.

en: You are a teacher!
pt_BR: Você é um Instrutor!

en: You are currently viewing quiz in preview mode.
pt_BR: Você está atualmente visualizando o questionário no modo de visualização.

en: You are in preview mode. Continue <a href="%s">editing</a>?
pt_BR: Você está no modo de visualização. Continuar <a href="%s">edição </a>?

en: You can enable/disable each email by clicking on the status icon or apply status for all emails by clicking these buttons
pt_BR: Você pode ativar/desativar cada e-mail clicando no ícone de status ou aplicar status para todos os e-mails clicando nesses botões

en: You can enable/disable each email in LearnPress settings later.
pt_BR: Você pode ativar/desativar cada e-mail nas configurações do LearnPress mais tarde.

en: You can not complete a preview lesson.
pt_BR: Você não pode completar uma aula prévia.

en: You can not hint question.
pt_BR: Você não pode sugerir a pergunta.

en: You can not redo a quiz in a finished course.
pt_BR: Você não pode refazer um teste em um curso finalizado.

en: You can not view this item or it does not exist!
pt_BR: Você não pode ver este item ou não existe!

en: You can skip to next step if you don’t want to.
pt_BR: Você pode pular para a próxima etapa se não quiser.

en: You cannot start a quiz in preview mode.
pt_BR: Você não pode iniciar um questionário no modo de visualização.

en: You do not have the permission to deactivate plugins on this site.
pt_BR: Você não tem permissão para desativar plugins neste site.

en: You enrolled
pt_BR: Você se matriculou

en: You have %s remaining for the course
pt_BR: Você tem %s restante para completar o curso

en: You have already checked this question.
pt_BR: Você já verificou esta questão.

en: You have already completed this lesson
pt_BR: Você já completou esta aula

en: You have already enrolled in this course
pt_BR: Você já está matriculado nesse curso

en: You have already finished course
pt_BR: Você já terminou o curso

en: You have already purchased this course and haven't finished it.
pt_BR: Você já comprou este curso e não o concluiu.

en: You have already purchased this course and the order is still processing...
pt_BR: Você já comprou este curso e o pedido ainda está sendo processado ...

en: You have enrolled course
pt_BR: Você se matriculou no curso.

en: You have enrolled in this course. <a href="%s">Order details</a>
pt_BR: Você se matriculou neste curso. <a href="%s">Detalhes do Pedido</a>

en: You have finished course
pt_BR: Você terminou o curso.

en: You have finished course.
pt_BR: Você terminou o curso.

en: You have finished this course "%s"
pt_BR: Você terminou o curso "%s"

en: You have no permission to view this area. Please contact site's administrators for more details.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar esta área. Entre em contato com os administradores do site para obter mais detalhes.

en: You have retaken the course "%s"
pt_BR: Você recuperou o curso "%s"

en: You have to login for starting quiz.
pt_BR: Você precisa fazer o login para iniciar o teste.

en: You have to purchase the course before enrolling.
pt_BR: Você tem que comprar o curso antes de se matricular.

en: You haven't got any courses yet!
pt_BR: Você ainda não obteve nenhum curso!

en: You haven't got any courses yet! Would you like to import sample data?
pt_BR: Você ainda não obteve nenhum curso! Gostaria de importar dados de amostra?

en: You haven't had any courses yet. Click <a href="%s">Add new</a> to start
pt_BR: Você ainda não tem cursos. Clique em <a href="%s">Adicionar novo</a> para começar

en: You haven't had any quizzes yet. Click <a href="%s">Add new</a> to start
pt_BR: Você ainda não teve nenhum teste. Clique <a href="%s">Adicionar novo</a> para começar

en: You may only upload maximum %d file
pt_BR: Você só pode carregar um máximo de %d arquivo

en: You may only upload maximum %d files
pt_BR: Você só pode carregar um máximo de %d arquivos

en: Your Paypal email in live mode.
pt_BR: Seu e-mail do Paypal no modo ao vivo.

en: Your Paypal email in sandbox mode.
pt_BR: Seu e-mail do Paypal no modo sandbox.

en: Your Result
pt_BR: Seu resultado

en: Your are logged in as %s. <a href="%s">Log out</a>?
pt_BR: Você está logado como %s. <a href="%s">sair</a>?

en: Your cart is currently empty.
pt_BR: Seu carrinho está vazio no momento.

en: Your changes are saved
pt_BR: Suas alterações são salvas

en: Your course is pending for reviewing
pt_BR: Seu curso está com revisão pendente

en: Your course will not be submitted for reviewing until you check 'Submit for Review'
pt_BR: Seu curso não será submetido para revisão até que você check 'Enviar para Revisão'

en: Your email
pt_BR: Seu email

en: Your email address
pt_BR: Seu endereço de email

en: Your email does not exist!
pt_BR: Seu email não existe!

en: Your email is already exists. Checkout as this account?
pt_BR: Seu email já existe. Checkout como esta conta?

en: Your grade is <strong>%s</strong>
pt_BR: Sua nota é <strong>%s</strong>

en: Your have already sent the request. Please wait for approvement.
pt_BR: Você já enviou a solicitação. Por favor aguarde aprovação.

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Your order
pt_BR: Seu pedido

en: Your order has been cancelled
pt_BR: Seu pedido foi cancelado

en: Your order has completed
pt_BR: Seu pedido foi concluído

en: Your order is waiting for processing
pt_BR: Seu pedido está aguardando processamento

en: Your order on {{order_date}} has been cancelled
pt_BR: Seu pedido em {{order_date}} foi cancelado

en: Your order on {{order_date}} has completed
pt_BR: Seu pedido em {{order_date}} foi concluído

en: Your order placed on {{order_date}}
pt_BR: Seu pedido colocado em {{order_date}}

en: Your order {{order_date}} is completed
pt_BR: Seu pedido {{order_date}} está completo

en: Your order {{order_date}} status has just been changed
pt_BR: O status do seu pedido {{order_date}} acabou de ser alterado

en: Your order {{order_number}} is completed
pt_BR: Seu pedido {{order_number}} está completo

en: Your order {{order_number}} status has just been changed
pt_BR: Seu status do pedido {{order_number}} acabou de ser alterado

en: Your phone number
pt_BR: Seu número de celular

en: Your real email we will send the order code.
pt_BR: Seu email real nós enviaremos o código do pedido.

en: Your request has been sent! We will get back to you soon!
pt_BR: Seu pedido foi enviado! Nós voltaremos para você em breve!

en: Your role is allowed to create a course.
pt_BR: Você está permitido a criar um curso.

en: Zambian kwacha
pt_BR: Kwacha zambiano

en: Zimbabwean dollar
pt_BR: Dólar zimbabuano

en: [ Add a new page ]
pt_BR: [Adicionar uma nova página]

en: [{{site_title}}]  The course ({{course_name}}) has just been updated.
pt_BR: [{{site_title}}] O curso ({{course_name}}) acabou de ser atualizado.

en: [{{site_title}}] New course has been submitted for review ({{course_name}})
pt_BR: [{{site_title}}] Novo curso foi submetido para revisão ({{course_name}})

en: [{{site_title}}] Request to become an instructor
pt_BR: [{{site_title}}] Pedido para se tornar um instrutor

en: [{{site_title}}] You have enrolled in course
pt_BR: [{{site_title}}]  Você se matriculou no curso

en: [{{site_title}}] You have finished course
pt_BR: [{{site_title}}] Você terminou o curso

en: [{{site_title}}] You have finished this course ({{course_name}})
pt_BR: [{{site_title}}] Você terminou este curso ({{course_name}})

en: [{{site_title}}] Your course {{course_name}} has been approved
pt_BR: [{{site_title}}] Seu curso {{course_name}} foi aprovado

en: [{{site_title}}] Your course {{course_name}} has been rejected
pt_BR: [{{site_title}}] Seu curso {{course_name}} foi rejeitado

en: all
pt_BR: Tudo

[ctx: become-teacher-form]
en: login
pt_BR: Login

[ctx: breadcrumb]
en: Home
pt_BR: Início

en: but don't worry because it is completely automated.
pt_BR: Mas não se preocupe porque é completamente automatizado.

en: course
pt_BR: curso

[ctx: course-item-navigation]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: course-item-navigation]
en: Prev
pt_BR: Anterior

en: courses
pt_BR: cursos

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

[ctx: default-slug]
en: course
pt_BR: curso

[ctx: default-slug]
en: courses
pt_BR: cursos

en: delete
pt_BR: deletar

en: draft updated.
pt_BR: Rascunho atualizado.

[ctx: duration]
en: %s day
pt_BR: %s dia

[ctx: duration]
en: %s hour
pt_BR: %s hora

[ctx: duration]
en: %s sec
pt_BR: %s segundo

[ctx: file upload]
en: + Add new file
pt_BR: + adicionar novo arquivo

[ctx: file upload]
en: Delete
pt_BR: Detelar

[ctx: file upload]
en: Edit
pt_BR: Editar

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

[ctx: image upload]
en: Upload Images
pt_BR: Carregar imagens

en: images accepted for upload
pt_BR: Imagem aceita para carregamento

en: items
pt_BR: itens

[ctx: media]
en:  file
pt_BR: arquivo

[ctx: media]
en:  files
pt_BR: arquivos

[ctx: media]
en: + Add Media
pt_BR: + Adicionar Media

[ctx: media]
en: Drop files here to upload
pt_BR: Arraste arquivos aqui para carregar

[ctx: media]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: media]
en: No Title
pt_BR: Sem Título

[ctx: media]
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: media]
en: Select Files
pt_BR: Selecionar arquivo

[ctx: media]
en: View
pt_BR: Ver

[ctx: media]
en: or
pt_BR: ou

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

en: online generator
pt_BR: gerador online

[ctx: page-navigation]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: page-navigation]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: pending-request]
en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: plugin]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: plugin]
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

en: published.
pt_BR: Publicados.

en: quiz
pt_BR: questião

[ctx: quiz-question-navigation]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: quiz-question-navigation]
en: Prev
pt_BR: Anterior

[ctx: quiz-question-navigation]
en: Skip
pt_BR: Pular

[ctx: quiz-result]
en: Correct
pt_BR: Correto

[ctx: quiz-result]
en: Questions
pt_BR: Questões

[ctx: quiz-result]
en: Skipped
pt_BR: Pulou

[ctx: quiz-result]
en: Time spend
pt_BR: Tempo gasto

[ctx: quiz-result]
en: Wrong
pt_BR: Errado

en: quizzes
pt_BR: questões

[ctx: register-heading]
en: Register
pt_BR: registo

en: saved.
pt_BR: Salvo.

en: scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt_BR: Programado para: <strong>%1$s</strong>.

[ctx: slug]
en: courses
pt_BR: cursos

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt_BR: Sem categoria

[ctx: static-page]
en: LP Become Teacher
pt_BR: LP Tornar-se Instrutor

[ctx: static-page]
en: LP Courses
pt_BR: LP Cursos

[ctx: static-page]
en: LP Profile
pt_BR: LP Perfil

[ctx: static-page-name]
en: Become a Teacher
pt_BR: Tornar-se um Instrutor

[ctx: static-page-name]
en: Courses
pt_BR: Cursos

[ctx: static-page-name]
en: Profile
pt_BR: Perfil

[ctx: students-html]
en: One student enrolled | <span class="course-students-number">%1$s</span> students enrolled
pt_BR[0]: Um aluno matriculado
pt_BR[1]: <span class="course-students-number">%1$s</span> alunos matriculados

[ctx: students-html]
en: You and one student enrolled | You and <span class="course-students-number">%1$s</span> students enrolled
pt_BR[0]: Você e um aluno matriculado
pt_BR[1]: Você <span class="course-students-number">%1$s</span> alunos estão matriculados

en: submitted.
pt_BR: Submetido.

en: updated.
pt_BR: atualizado.

en: week | weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: semanas

en: {{user_display_name}} has enrolled course
pt_BR: {{user_display_name}} matriculou o curso

en: {{user_display_name}} has finished course
pt_BR: {{user_display_name}} terminou o curso
